Víte, že...

Terry Pratchett do svého zeměplošského světa ukryl neskutečné množství odkazů na náš svět. Mnohé z nich je snadné odhalit, některých si nevšimnete ani po několika přečteních, jiné i přes velké úsilí Jana Kantůrka byly ztraceny v překladu. Tato rubrika slouží k tomu, aby tato tajemství postupně odkryla.

Víte, že?
Mort
Že je "mort" francouzsky smrt ví asi většina čtenářů. Hlavní postava tohoto příběhu má však se Smrtěm díky svému jménu ještě jedno pojítko.
26.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Paní Dlaňová a její dcery
Paní Dlaňová jako představená Cechu švadlen a šiček je jednou z nejvýznamějších představitelek moci v Ankh-Morporku. Má však její jméno něco společného s jejím zaměstnáním?
19.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Arcikancléř Počasvosk je Zlopočasný
Práce překladatele není snadná, zejména když překládáte sérii na sebe navazujících knih a u další najednou zjistíte, že jste pro nějakou postavu nezvolili zrovna vhodné jméno. A Galder Počasvosk je ten případ.
12.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Původ Ankh-Morporku
Ankh-Morpork byl sestaven z několika středověkých evropských měst, zejména podle Londýna, Budapešti a Prahy. Co to ale vlastně znamená spojení slov Ankh a Morpork?
05.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
A’Tuin vychází z indické mytologie
Zeměplocha má svoji verzi i ve skutečném světě. Podle indické mytologie je Chukwa první a nejstarší želvou, která podpírá celý svět. Podle jiné verze svět podpírá slon Maha-pudma, který stojí na krunýři želvy Chukwa. Ta pluje v prvotním mléčném oceánu Ksheera Sagara.
28.06.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Čtyřoký Dvoukvítek
Josh Kirby, autor prvních 26 ilustrovaných obálek Zeměplochy, se u prvních dvou knih dopustil mylného zobrazení prvního zeměplošského turisty Dvoukvítka, když špatně pochopil Pratchettův popis této postavy.
26.06.2021
Zobrazit více