Víte, že...

Terry Pratchett do svého zeměplošského světa ukryl neskutečné množství odkazů na náš svět. Mnohé z nich je snadné odhalit, některých si nevšimnete ani po několika přečteních, jiné i přes velké úsilí Jana Kantůrka byly ztraceny v překladu. Tato rubrika slouží k tomu, aby tato tajemství postupně odkryla.

Víte, že?
Boryt jako barvivo
Piktmužíci neboli Nac mac Fíglové jsou parodií na piktské kmeny, jejichž válečníci se barvili na modro. Jak ale tuto barvu získávali?
06.12.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Ned Plechová hlava
Ned Plechová hlava je odkazem na skutečného australského zločince Edwarda "Neda" Kellyho přirovnávaného k Robinu Hoodovi.
29.11.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Jingo
Hrrr na ně! se v originále jmenuje Jingo. Tento název odkazuje na starou britskou píseň By Jingo, která byla reakcí na válku mezi Ruskem a Osmanskou říší v letech 1877 - 1878.
22.11.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Stoupající opice
Poznámka T. Pratchetta o stoupající opici je odkazem na jednu z nejznámějších knih Desmonda Morrise The Naked Ape.
15.11.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Smaragdová řeka
Smaragdově zelená řeka, o které T. Pratchett píše, může být odkazem na jeden ze svátků slaveného po celém světě.
08.11.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Opery Lazebník pseudopolský a Kouzelná pikola
Lazebník pseudopolský je odkazem na operu Lazebníka sevillského a Kouzelná pikola pak na operu Kouzelná flétna.
01.11.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Terra Incognita jako neznámá země
Terra Australis Incognita znamená v latině neznámá jižní země. Při hledání této nejjižnější země byly takto pojmenovávány pevniny, na které objevitelé postupně naráželi.
25.10.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Elf ztracený v překladu
Některé Pratchettovy hříčky se slovy se do češtiny nedaly přeložit, nebo mohly být při překladu přehlédnuty. Tohle je jedna z nich.
18.10.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Elánius jako inspektor Columbo
Je vidět, že ve všech vesmírech jsou policisté stejní. Kapitán Elánius použil vyšetřovací techniku, kterou proslul filmový detektiv inspektor Columbo.
11.10.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Pongo
Jakou souvislost má jméno Pongo s Knihovníkem?
04.10.2021
Zobrazit více
Víte, že?
A přece kráčí
Heslo "A přece kráčí," které český Klub Terryho Pratchetta používá jako neoficiální zeměplošský pozdrav, je parodií na jedno velmi známé rčení Galileo Galileie.
27.09.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Pohádky bratří Grimmů
Bratři Grimmové dali dohromady spoustu pohádek, včetně pohádce o dlouhovlasé Rapunzel a trpaslíkovi (skřetovi) Rampelnikovi.
20.09.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Chlápek s bičem
Když se řekne "chlápek s bičem", tak každému vytane na mysl ta správná asociace postavy Indiana Jonese. Kolik toho však o této postavě skutečně víte?
13.09.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Výsměšek a jeho přízvisko Hnědý
Arcikancléř Vzoromil Výsměšek má přízvisko Hnědý. Fanouška J. R. R. Tolkiena nejspíš nepřekvapí, kdo byl jeho předlohou.
06.09.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Erik nebo Faust
U názvu zeměplošského románu Erik je přeškrtnuté jméno Faust. Není tedy pochyb, kde se Terry Pratchett inspiroval. O čem ale vlastně původní legenda o Faustovi je a kdo to byl Faust?
30.08.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Karotka
Víte, jakým způsobem přišel Karotka Rudykopalsson ke svému jménu? Jednalo se o komiksovou postavu, nebo to bylo jinak? To Terry Pratchett sám uvedl na pravou míru ve Výtvarném umění Zeměplochy.
23.08.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Řekni Efebským
Řekni Efebským je zeměplošský citát parodující ten, který byl ve skutečnosti napsán k poctě bitvy u Thermopyl. Kdo však byli ti Lakedaimonští, kteří jsou v původní citaci jmenováni?
16.08.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Macbethovy soudné sestry
Jak moc má román Soudné sestry společného s divadelní hrou Macbeth?
09.08.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Vetinari
Podle jakých herců si Terry Pratchett představoval Havelocka Vetinariho, než jej nakreslil Paul Kidby?
02.08.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Mort
Že je "mort" francouzsky smrt ví asi většina čtenářů. Hlavní postava tohoto příběhu má však se Smrtěm díky svému jménu ještě jedno pojítko.
26.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Paní Dlaňová a její dcery
Paní Dlaňová jako představená Cechu švadlen a šiček je jednou z nejvýznamějších představitelek moci v Ankh-Morporku. Má však její jméno něco společného s jejím zaměstnáním?
19.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Arcikancléř Počasvosk je Zlopočasný
Práce překladatele není snadná, zejména když překládáte sérii na sebe navazujících knih a u další najednou zjistíte, že jste pro nějakou postavu nezvolili zrovna vhodné jméno. A Galder Počasvosk je ten případ.
12.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Původ Ankh-Morporku
Ankh-Morpork byl sestaven z několika středověkých evropských měst, zejména podle Londýna, Budapešti a Prahy. Co to ale vlastně znamená spojení slov Ankh a Morpork?
05.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
A’Tuin vychází z indické mytologie
Zeměplocha má svoji verzi i ve skutečném světě. Podle indické mytologie je Chukwa první a nejstarší želvou, která podpírá celý svět. Podle jiné verze svět podpírá slon Maha-pudma, který stojí na krunýři želvy Chukwa. Ta pluje v prvotním mléčném oceánu Ksheera Sagara.
28.06.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Čtyřoký Dvoukvítek
Josh Kirby, autor prvních 26 ilustrovaných obálek Zeměplochy, se u prvních dvou knih dopustil mylného zobrazení prvního zeměplošského turisty Dvoukvítka, když špatně pochopil Pratchettův popis této postavy.
26.06.2021
Zobrazit více