Víte, že?

Offler, krokodýlí bůh

Bylo uzavřeno několik vedlejších sázek na to, že další, kdo opustí hru, bude Dáma. Její poslední opravdový hrdina se změnil ve špetku šedivého popela uprostřed ruin Ankh-Morporku, z nichž se ještě kouřilo, a nikdo nevěřil, že by našla figuru, kterou by mohla povýšit do nejvyšší hodnosti.
Slepý Io zvedl nádobu na míchání kostek, zastupovanou lidskou lebkou, jejíž jednotlivé otvory byly zaslepeny rubíny. Upřel několik očí na Dámu, zatřepal lebkou a hodil tři pětky.
Dáma se usmála. Její oči, od přírody jasně zelené, postrádaly zorničky i duhovky a světélkovaly vnitřní září.
Místnost byla tichá, když se Dáma prohrábla v krabičce se svými figurkami a z úplného dna vytáhla párek postav, které postavila na herní plná s dvojím rozhodným ťuknutím. Zbytek hráčů, jako jeden Bůh, natáhl krk, aby si je mohl co nejlépe prohlédnout.
„Odvodilý čavoděj a nějaký dvuh úfedníka,“ řekl Offler – Krokodýlí bůh, kterému jako obyčejně vadily při řeči obrovské vyčnívající tesáky. „Výbovně, opvavdu výbovně!“ Jedním pařátek postrčil do středu stolu hromádku hracích známek barvy vybělených kostí.
Dáma maličko pokývala hlavou. Zvedla schránku na kostky a podržela ji před sebou v ruce, která byla pevná a nehybná jako kámen. Přesto všichni kolem stolu slyšeli, jak kostky uvnitř bláznivě chřestí. Pak je náhle vyklopila na stůl.
Šestka. Trojka. Pětka.
Jenže s pětkou se dělo něco podivného. Barva, ostřelovaná nárazy několika bilionů molekul se začala rychle přeskupovat, pak se její okraje zaokrouhlily, ustálily a na horní plošce kostky se objevila sedmička.
Slepý Io kostku zvedl a přepočítal její strany.
„Ale no tak,“ řek potom unaveně, „ty švindluješ.“
Barva kouzel

Krokodýlí bůh Offler má spojitost s egyptskými bohy, kteří měli zvířecí hlavy. Staroegyptský bůh Sobek byl zejména bohem vojenské zdatnosti, plodnosti a moci faraónů. Byl také ochráncem proti všemu zlému, co by mohl přinést Nil. Byl zobrazován ve své krokodýlí formě anebo jako humanoidní postava s krokodýlí hlavou. Byl uctíván zejména ve Fajjúmu a v chrámu v Kóm Ombo. Byl spojován s faraonskou mocí a ve formě Sobek-Re byl později uctíván jako sluneční božstvo. Jeho manželkou byla Hathor a za jejich dítě byl považován Chonsu.

Narozdíl od zeměplošského Offlera nejsou žádné historické záznamy, že by Sobek šišlal. Tento bůh se také objevil ve fantasy románu Conan a krokodýlí bůh.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

28.03.2022
Petr Čáp

Ze stejné knihy...