kniha ze série Mrakoplaš a mágové

Barva kouzel

(hlasů: 1, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevThe Colour of MagicBarva kouzelFarba mágie
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198319932003
VydavatelColin SmytheNakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran160292264
ISBN978031215084680-85609-28-280-7197-230-4

Anotace

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety.

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Víte, že

Víte, že?
Zefýr

A máme zde dalšího boha, u kterého nepřekvapí původ z řecké mytologie. Možná jen ty málo sečtělé nebo příliš mladé.

04.04.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Offler, krokodýlí bůh

Krokodýlí bůh Offler má předobraz u staroegyptského boha Sobeka, který byl vyobrazován, jako většina egyptských bohů, se zvířecí hlavou.

28.03.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Slepý Io jako dva bohové v jednom

Slepý Io je mixem dvou hlavních pohanských bohů, z řecké a ze severské mytologie. Vizáž si vzal od obou, část jména od jednoho, druhou část od jedné ze své milenek.

21.03.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Dunmanifestin

Každý jistě pozná, že Dunmanifestin je zeměplošskou obdobou řeckého Olympu, kde sídlí bohové. Co však tento název znamená?

14.03.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Codice z Chimérie

Codice z Chimérie je odkazem na nejznámějšího fantasy hrdinu Conana z Cimmerie. V tomto jméně se ale ukrývá o něco více odkazů.

07.03.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Patricij Havelock Vetinari

Byl lord Havelock Vetinari vládnoucím Patricijem Ankh-Morporku již od Barvy kouzel, nebo až někdy později?

28.02.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Agateánská měna rhinu

Podle čeho se jmenují agateánské mince rhinu a co je na nich nejspíše vyraženo?

21.02.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Neviditelná akademie

Zeměplošská Neviditelná univerzita je odkazem na Neviditelnou akademii (Invisible College), jakési neoficiální mezinárodní uskupení vědecké společnosti zejména v 17. století.

14.02.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Hrdinové Bravd Střeďan a Lasička

Bravd Střeďan a Lasička jsou zeměplošstí hrdinové, kteří jsou odkazem na dílo Fritze Leibera, faktického zakladatele fantasy meče a magie.

07.02.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Původ Ankh-Morporku

Ankh-Morpork byl sestaven z několika středověkých evropských měst, zejména podle Londýna, Budapešti a Prahy. Co to ale vlastně znamená spojení slov Ankh a Morpork?

05.07.2021
Zobrazit více
Víte, že?
A’Tuin vychází z indické mytologie

Zeměplocha má svoji verzi i ve skutečném světě. Podle indické mytologie je Chukwa první a nejstarší želvou, která podpírá celý svět. Podle jiné verze svět podpírá slon Maha-pudma, který stojí na krunýři želvy Chukwa. Ta pluje v prvotním mléčném oceánu Ksheera Sagara.

28.06.2021
Zobrazit více
Víte, že?
Čtyřoký Dvoukvítek

Josh Kirby, autor prvních 26 ilustrovaných obálek Zeměplochy, se u prvních dvou knih dopustil mylného zobrazení prvního zeměplošského turisty Dvoukvítka, když špatně pochopil Pratchettův popis této postavy.

26.06.2021
Zobrazit více