Barva kouzel

(hlasů: 9, průměr: 4.3)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevThe Colour of MagicBarva kouzelFarba mágie
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198319932003
VydavatelColin SmytheNakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran160292264
ISBN978031215084680-85609-28-280-7197-230-4

Anotace

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety.

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Víte, že

Víte, že?
Dr. Divnoláska a Pole smrti

„Je zakázáno prát se na Poli smrti.“ Tato hláška z Barvy kouzel je parafrází na jednu z nejznámějších hlášek Kubrickova filmu Dr. Divnoláska.

03.10.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Draci z Wyrmu

Draci z Wyrmu jsou velkým odkazem na fantasy sérii Drakenů z Pernu, kde hlavní hrdinka Lessa dokáže telepaticky mluvit s draky.

26.09.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Kam noha muže dosud nevkročila

Přestože je Zeměplocha fantasy svět, Pratchettovi nedělá potíže zde odkazovat i na sci-fi. Třeba i na kultovní sci-fi seriály.

18.09.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Jméno Dvoukvítek

Kde se vzalo jméno Dvoukvítka, které je v anglickém originále Twoflower? Terry Pratchett si pro jména z Agateánské říše vybral konkrétní starobylou kulturu.

11.09.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Mluvící meč Kring

Jen málokdo si při setkání s mluvícím mečem Kringem neuvědomí, že je odkazem na legendární meč Exculibur.

11.07.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Oktarínová kniha

Oktarínová kniha pohádek je odkazem na známou sbírku pohádek od Andrewa Langa. Toto dílo je však známé hlavně v rodišti spisovatele, ve Velké Británii.

04.07.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Umělec Daktylos

Co má společného umělec Daktylos s českým mistrem Hanušem, legendárním konstruktérem pražského orloje?

27.06.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Velký nef

Název Velký Nef, známý také jako Dehydrované moře, může mít původ ze dvou slovních významů.

14.06.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Tethys z Bathys

Mořský skřet Tethys, se kterým se Mrakoplaš a Dvoukvítek setkají na Okraji, pochází ze světa jmémen Bathys. Oba tyto názvy souvisí s vodou.

07.06.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Drak požírající si vlastní ocas

O co se jedná v symbolice hada požírajícího vlastní ocas? A v jakém seriálu se tento symbol třeba také použil?

30.05.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Bel-Shamharoth

Víte, odkud pochází příšera Bel-Shamharoth, Odesílatel osmi, se kterou se setkal Mrakoplaš s Dvoukvítkem a s barbarem Hrunem?

23.05.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Ghlen Livid jako Glenlivet

Ghlen Livid je odkazem na skutečnou značku alkoholického nápoje vyráběného od roku 1924 ve Skotsku.

09.05.2022
Zobrazit více

Recenze

9/10
První zeměplošská kniha

Když se mě někdo zeptá, jakou Zeměplochu bych mu doporučil číst jako první, doporučím mu Morta, Soudné setry nebo Stráže! Stráže! Naopak jej odrazuji od toho, aby začal číst Zeměplochu chronologicky, tedy od prvního dílu Barvy kouzel.

Hlavním důvodem je, že v těchto pozdějších knihách má Terry Pratchett svůj svět již dost promyšlený a neodchyluje se již od charakteristiky postav, které ve svých zeměplošských románech opakovaně používá pro své příběhy. Barva kouzel je pak spíše než plnohodnotným románem souborem povídek, které na sebe lehce navazují. Celý příběh této knihy je pak skečovitý a cílí více na humor, než na ucelený příběh.

Tyto krátké příběhy jsou propojeny hlavními postavami Mrakoplaše a Dvoukvítka. O Mrakoplašovi byste řekli, že je smolař, protože se mu neustále stávají nepříjemné věci. Pokud byste se ale na to podívali z opačné strany, tak má naopak neskutečné štěstí, protože ze všech těch průšvihů, do kterých se dostane, vždy vyvázne. Dvoukvítkovi, prvnímu zeměplošskému turistovi, pak dělá nedobrovolného průvodce. Díky nim pak můžeme objevovat různé kouty Zeměplochy. A protože je Dvoukvítek tím druhem lidí, kteří zmáčknou tlačítko s nápisem „nemačkat“ jen proto, aby zjistili, co to udělá, čeká čtenáře mnoho zábavy.

V první kapitole se seznámíme se základy zeměplošského světa, který by se dal považovat za parodistický odraz toho našeho. Už jen úvod, kdy zjistíte, že se jedná o fantasy svět rozkládající se na krunýři hvězdné želvy putující vesmírem, napoví, že se nebude jednat o žádné vážné čtení. První příběh je pak odkazem na dílo Fritze Leibera, zakladatele fantasy žánru „meče a magie“.

Druhá kapitola se pak zaměřuje na další dílo legendárního autora Howarda Lovecrafta a jeho posedlostí hororovými chapadlovitými monstry. Pratchett ale nezůstává jen u jednoho díla, když může zparodovat tolik klasických žánrů a děl. Shodou náhod je to další Howard, ale tentokrát Robert Howard, další známý autor žánru „meče a magie“, který je znám zejména díky vytvoření postavy barbara Conana.

Třetí díl má další základní komoditu žánru fantasy, draky. A přestože je zde znát, že se zde Pratchett inspiroval dalším světově známým dílem - Drakeny z Pernu Anne McCaffreyové, nedá se říct, že by zde nevyužíval vlastní nápady.

V poslední čtvrté kapitole se pak dostaneme až na konec světa – na okraj Zeměplochy, a dokonce se podíváme i dále, čímž Pratchett dává jasně najevo, že pro fantasy či fantazii neexistují hranice.

Barva kouzel je pak jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Proto je vhodnější mít rovnou po ruce i pokračování pod názvem Lehké fantastično. Vzhledem k tomu, že tyto dvě knihy nejsou moc dlouhé, není problém přečíst si je krátce po sobě.

Pokud máte po přečtení pocit, že vás Barva kouzel příliš neoslovila, zkuste dát Zeměploše další šanci a přečtěte si Morta (čtvrtý díl), který pojednává o nejoblíbenější zeměplošské postavě (Smrťovi), Soudné sestry, ať už jste ve škole zbožňovali či nesnášeli dílo W. Shakespeara, nebo Stráže! Stráže!, jestliže jste příznivci noirovských detektivek. A pokud ani pak se vám Zeměplocha nezalíbí, tak jste jedním z těch vzácných čtenářů, kterým humor Terryho Pratchetta nesedl.

Petr Čáp
07.04.2022