kniha ze série Mrakoplaš a mágové

Barva kouzel

(hlasů: 0, průměr: 0)

Hodnocení členů KTP
AnglickyČesky
NázevThe Colour of MagicBarva kouzel
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
NamluvilJan Kantůrek
Rok vydání2008
VydavatelHeadpublishing
Délka nahrávky8x CD
EAN8594159460010

Anotace

Namluvil překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek.

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety.

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Víte, že

Víte, že?
Dr. Divnoláska a Pole smrti

„Je zakázáno prát se na Poli smrti.“ Tato hláška z Barvy kouzel je parafrází na jednu z nejznámějších hlášek Kubrickova filmu Dr. Divnoláska.

03.10.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Draci z Wyrmu

Draci z Wyrmu jsou velkým odkazem na fantasy sérii Drakenů z Pernu, kde hlavní hrdinka Lessa dokáže telepaticky mluvit s draky.

26.09.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Kam noha muže dosud nevkročila

Přestože je Zeměplocha fantasy svět, Pratchettovi nedělá potíže zde odkazovat i na sci-fi. Třeba i na kultovní sci-fi seriály.

18.09.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Jméno Dvoukvítek

Kde se vzalo jméno Dvoukvítka, které je v anglickém originále Twoflower? Terry Pratchett si pro jména z Agateánské říše vybral konkrétní starobylou kulturu.

11.09.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Mluvící meč Kring

Jen málokdo si při setkání s mluvícím mečem Kringem neuvědomí, že je odkazem na legendární meč Exculibur.

11.07.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Oktarínová kniha

Oktarínová kniha pohádek je odkazem na známou sbírku pohádek od Andrewa Langa. Toto dílo je však známé hlavně v rodišti spisovatele, ve Velké Británii.

04.07.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Umělec Daktylos

Co má společného umělec Daktylos s českým mistrem Hanušem, legendárním konstruktérem pražského orloje?

27.06.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Velký nef

Název Velký Nef, známý také jako Dehydrované moře, může mít původ ze dvou slovních významů.

14.06.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Tethys z Bathys

Mořský skřet Tethys, se kterým se Mrakoplaš a Dvoukvítek setkají na Okraji, pochází ze světa jmémen Bathys. Oba tyto názvy souvisí s vodou.

07.06.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Drak požírající si vlastní ocas

O co se jedná v symbolice hada požírajícího vlastní ocas? A v jakém seriálu se tento symbol třeba také použil?

30.05.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Bel-Shamharoth

Víte, odkud pochází příšera Bel-Shamharoth, Odesílatel osmi, se kterou se setkal Mrakoplaš s Dvoukvítkem a s barbarem Hrunem?

23.05.2022
Zobrazit více
Víte, že?
Ghlen Livid jako Glenlivet

Ghlen Livid je odkazem na skutečnou značku alkoholického nápoje vyráběného od roku 1924 ve Skotsku.

09.05.2022
Zobrazit více