Povídky

Povídky od českých a slovenských fanoušků, které jsme během let fungování našeho webu posbírali, zejména z povídkových soutěží na téma Zeměplocha.

Cesta do středu Plochy

Tomáš Houček
Vydejte se na napínavou a dobrodružnou výpravu s profesorem Brokem a mágem Evženem Pryskyřníkem, za tajemstvím středu Zeměplochy a staňte se svědky vzniku první cestovní kanceláře!

Co s ním

Martina Pečinková
Mikropovídka o jedné smělé teorii, jak a proč se budoucí kapitán Karotka objevil u trpaslíků.

Dárek

Anna Medková
krátký příběh z hor Beraní hlavy, ve kterém se mihne kočičí víla a starý Smrďa Rum se nad sebou musí zamyslet.

Dedičstvo

Lucie Nezvalová
Rodina Bolebřichových tvořená rodiči - alchymisty a dvěma dcerami, nikdy tak úplně nezapadla do Ankh-Morporku. Jsou to totiž pacifisti a vyznavači zdravého životního stylu. Jsou tedy nadšeni, když zdědí dům v horách Beraní hlavy a ihned se vydají na cestu.

Dlouhý tanec

2. místo (2014)
Jan Fiala
Povídka z trollího světa o rovnosti druhů a síle předsudků, která je aktuální dnes a denně i v přeneseném smyslu v naší době.

Dobrodružství ankh-morporské

Petr Čáp
Sedm statečných mladíků, z městečka tak malého, že ani nemá jméno, zatoužili po dobrodružství. Vydali se tedy do největšího města Zeměplochy a to se s nimi vypořádalo, inu po ankh-morporsku.

Doktor z hor

2. místo (2007)
Jan Fiala
Dr. Ždímal Prádelník si otevře ordinaci v Überwaldu. Je si samozřejmě vědom, že v konkurenci Igorů nebude snadné se prosadit. Stačí však pomoci dědovi Igorovi správnými pilulkami ze sušených žab a jeho nový život může začít.

Časozvrat

Jakub Esterka
Nepovedený vynález Časozvrat, který dělá zlé kopie lidí, způsobí mnohé problémy, než se jej podaří vypátrat a zničit.

Hospoda u Smrťe

Aleš Pížl
Navštivte studentskou hospodu u Smrťe v Ankh-Morporku, kde je i samotnému Smrťovi tak dobře, že se z vděčnosti pokusí o zábavné číslo pro hosty.

Hraběnka z kozího chlívku

Markéta Tovarová
Malé nahlédnutí pod pokličku tajemného Leonarda da Quirm, kde se dozvíme kdo byli jeho rodiče a jak jeho maminka dokázala vyloudit překvapený výraz na tváři samotného Lorda Vetinariho.

Hrdinou snadno a rychle*

Petra „Menrea“ Smolíková
Sledujme příběh Mrakoplaše, který někde uprostřed džungle narazí na podivný portál, který mimo jiné dokáže udělat ze syrové brambory vynikajicí placku.

Chlapec, který si hrál s ohněm

3. místo (2010)
Adam „vévoda morporský“ Baudiš
Hlavním hrdinou příběhu je Lord Vetinari, který je nucem vypořádat se s jednou skoro fatální chybou z minulosti.

Jak šel Janek do světa

Petr Rauner
Janka jeho milá matička jednoho dne vyžene z poza pece do světa. Janek tedy vyrazí za dobrodružstvím, které ho zavede mimo jiné ke Stařence, která vyrábí zvláštní nápoj, převážně z jablek. Nakonec skončí v tajemném hradu někdě uprostřed Überwaldu.

Jako straky

Mirka Čermáková
Dobrodružný příběh z města Ra-Pha, kde zrovna Mrakoplaš popíjí pivo a zjistí, že nemá na zaplacení. Záhadný cizinec, který mu nabídne pomoc má ovšem nekalé plány.

Je libo obloženou placku?

Vojtěch Kopecký
Babička Denta Krůtinožky vede vyhlášenou pekárnu ve Sto Latech. Tajemství úspěchu jsou obložené placky, recept na ně přivezl Dentův pradědeček až z kontinentu XXXX. Příběh o vzniku prvního dovozu jídla může začít.

Jedna Zeměplocha stačí

Tomáš Houček
Jjmenuje se Bbloud, Fintil Bbloud a patří k patricijovým nejlepším agentům. Bude potřebovat všechen svůj důvtip a sílu, protože Ankh-Morporkem se šíří komunalistická revoluce a I.V.Senin je vážně nebezpečný protivník.

Jméno Nejvyššího

Václava Molcarová
Mrakoplaš dostane od Patricije za úkol zjistit jméno nejvyššího mága z druhého světa. Od Dvoukvítka dostane zakódovaný dopis, kde je napsána odpověď: "Má hůl v ruce, krátké nohy a čísla před ním stojí v pozoru."

Kam se poděl knihovník?

Eva Koščová
Celá univerzita se pokouší najít Knihovníka, který zmizel. Dokonce nebyl ve své oblíbené hospodě. Až Mrakoplaš si všiml provázku, který vedl někam do hlubin K-prostoru.

KAMA-ŠUTRA

2. místo (2012)
Markéta Tovarová
Samuel Elánius má starosti. Lady Sibyla se posledních pár dní chová podivně. Kapitán Karotka s Anguou odjeli na venkov a on by zrovna teď nutně Karotku potřeboval, protože ti zatracení trpaslíci vymysleli novou hru, která se rozlézá po celém městě a musí za tím být něco víc, než přiznávají!

Kámen devíti sviní

2. místo (2013)
Anděla 'Le fille Ash' Heřmánková
Temnotma pán Neprostup, vysoký hubený pán temnot, se shání po amuletu devíti sviní (Schweinstein). Ten způsobí, že entita, která jej nosí nemůže zaniknout. O pomoc požádá slavnou Kometskou novinářku Sacharózu Rezámkovou, ta si naštěstí včas uvědomí nebezpečí celé situace.

Konec

1. místo (2015)
Tomáš Pytlík
Artur Pánvička sestrojí stroj času, aby se mohl podívat, jak to všechno skončí. Když se mu konečne povede skočit do budoucnosti, vše se zdá být ztraceno. Než se objeví mágové, s jednoduchým vysvětlením.

Kvestorova noční můra

Blackie Sirrah
Blíží se Prasečnice a Vzoromil Výsměšek honí všechny mágy k tomu, aby uzavřeli administrativu za letošní rok. K ruce má zdatného pomocníka Sambaka - studenta posledního ročníku, který zvládá během vyřizování lejster ještě přijít na kloub záhadě Kvestorovy noční můry.

Lady festival

neznámý
Příběh pana Nikdy Ne Blafala, který si chce splnit svůj velký sen. Být slavný, bohatý a mocný. Dopomůže mu k tomu nejnovější nápad, uspořádat festival cechů v Ankh-Morporku? Kolík ASP jako společník, co by se mohlo pokazit?

Mr. or Mrs.

Anna Handlířová
PŘÍBĚH O VZTAHU POZEMSKÉ SMRTI ESSIE A ZEMĚPLOŠSKÉHO SMRŤE. VOLNÉ POKRAČOVÁNÍ POVÍDKY MRS.ES

Mravenčení

3. místo (2015)
Michal Ikshorm Horáček
Příběh z Ankh-Morporku, kde kapitán Karotka musí přijít na kloub podivnému chování HEXu a dva výtržníci otevřou krátce bránu do podzemních rozměrů.

Mrs. Es

Anna Handlířová
První setkání pozemské smrti Essie a zeměplošského Smrtě. V tomto příběhu si vymění své role a každý pozná zapeklitosti práce toho druhého.

Na švestkách

3. místo (2007)
Hana Medříková
Povídka, ve které mladý Havelock “Hubert” Vetinari a jeho parta přátel spřádá pomstu pekaři Řepkovi za to, že je nachytal na švestkách.

Návrat

Petr Táborský
Povídka o Cohenovi a jeho stříbrné hordě, kteří se rozhodnou, že na posmrtný život, jsou ještě přece jen příliš živí.

Největší mág

Adam Baudiš
Chudák Mrakoplaš už v tom zase lítá. Tentokrát se s pomocí Lu-Tzeho a Smrťe musí zbavit nepohodlného boha..

Nový začátek

Mikuláš Palme
Příběh o Mrakoplašovi, který se snaží utéct před Smrťem, aby se vyhnul svému konci. Ale každý konec přece znamená i nový začátek, ne?

O loutkách a lidech

Zbyněk Janoška
Starý loutkař Pavučín přichází do Ankh-Morporku hledat poslední naději pro své umění, nicméně se mu celá věc tak trochu vymkne z rukou.

Obstakleova želva

1. místo (2013)
Michal 'Ikshorm' Horáček
Povídka o plánované invazi mimoplošské civilizace, ve které se objeví známí hrdinové jako Vlahoš von Rosret, lord Vetinari, mágové a další..povede se jim situaci vyřešit?

Oktironový had

Jan „datel“ Kahoun
Oktironový had je magické stvoření, které se živí čistým oktironem - kovem, který pohlcuje magii. Tento konkrétní se vydal na cestu z Neviditelné univerzity směrem do Tezumánské říše..

Oktironový had 2: Síla Stínu

Jan 'datel' Kahoun
Pokračování dobrodružství oktironového hada. Povede se mu vrátit do jeho teplého místečka v knihovně Neviditelné univerzity?

Osudová aneb je všechno, jak má být?

Markéta Tovarová
Povídka o tom, jak velké následky může mít zdánlivě tak malá věc, jako když Smrť hodí někomu klacek pod nohy..

Panna a Drak

2. místo (2010)
Pavol „PVS“ Kaššák
Mikropříběh o vyvolání draka, který poslušen příkazu vyhledá nejbližší pannu v okolí, aby ji pozřel. Ta panna je Bábi Zlopočasná..

Pět ran ankh-morporských

Michal Ozogán
Po hádce dvou kněží, jeden z nich uvrhne na město pět božích ran. Čtyři z nich se zcela minou účinkem, ale ta pátá..ta může být osudová.

Podivuhodný příběh trolla Šutříka

Tomáš Houček
Jelikož se troll Šutřík narodí přesně za těch správných okolností, usídlí se v jeho hlavě velké Tajemství. Hnán Tajemstvím putuje světem a to čeká na tu správnou příležitost, aby bylo vysloveno.

Pohlednice

3. místo (2014)
Michal 'Ikshorm' Horáček
Aneb geniální nápad Vlahoše von Rosreta, který vytvoří zcela nový sběratelský artikl.

Pokažená hostina

Eva Koščová
Lyrický příběh o hostině z Lancre, kde malá holčička ovládaná temnou silou zkusí otrávit královnu Lancre.

Prazvláštní situace

Zdeněk Orel
Povídka o dočasném prolnutí světů Zeměplochy a Zeměkoule, při které se navzájem vymění skupinka liluputánských akrobatů a skupinka trpasličích raubířů. Nutno podotknout, že ani jedna skupinka si v jiném světě ostudu neudělala.

Průvodce

Petr Čáp
Sir Terry Pratchett se po své smrti setká se Smrťem, který ho doprovodí na Zeměplochu aby se mohl rozhodnout, jak se svou duší naloží dále.

Předčasný pohřeb

1. místo (2007)
Irena Zahoříková
Trampoty čerstvě zabitého pana Hoea, který by se rád dal důstojně pohřbít, ale brání mu v tom jedna maličkost - že není tak úplně mrtvý.

Předposlední hrdina

Jan Fiala
Čtyři mladí, rozverní studenti cechu vrahů, jsou za trest vysláni do Agateánské říše, aby provedli inhumaci barbara Cohena a jeho stříbrné hordy.

Puta Osudu

2. místo (2015)
Ivana Molnárová Dubcová
Při jednom nešťastném setkání zloděje Lepa a Smrťe se stane, že jsou spolu ti dva spojeni pouty osudu. Čas na vyřešení mají jen do rána, jinak spolu zůstanou spojeni doslova na věky

Rozloučení s Terrym Pratchettem

Klára Metge
Krátké shrnutí toho, jak mohly probíhat první minuty poté, co se mistr setkal se Smrťem.

Sémě chaosu

1. místo (2014)
Petr 'Rausek' Rauner
Příběh z hor Beraní hlavy, kde se známé čarodějky pokoušejí přijít na kloub, kdo plaší veškerou domácí i divokou zvířenu v lesích i v Lancre.

Smrť psychoterapeutem

Jiří Fomín
Být katem je nevděčné povolání, své o tom ví Kajetán Kahánek. Ještě, že se jednoho dne potká se Smrťem, který zajistí elegantní řešení.

Svátek pečené duše

1. místo (2010)
Jana Gajdácsová
Smrť se zrovna zaobírá smrtí (notně kuriozní) pana Vomáčky, když v tu se ozve nadšený výkřik “pááni” malé holčičky, která právě našla toho vůbec nejlepšího parťáka na koledováni. Jeho maska je tak..přesná!

Tajemný dědeček

Vendula 'Aludneva' Krobová
Mikropohled na Zuzanku v dětsví, která objeví jedno důležité fotoalbum v brašně velkého bílého koně.

Tak trochu jiný lov

Markéta Tovarová
Jáchym Cibulka vymyslí geniální způsob jak se zbavit již nechtěné slečny - finguje svou smrt. To ovšem funguje jen do chvíle, kdy se dvě jeho bývalky potkají a jeho plán prokouknou. Jaký je ten správný postup, jak získat jeho srdce zpět?

Tam za Krajopádem

3. místo (2012)
Tomáš Houček
Strhující příběh Mimonautů, kteří se vydají na průzkum Zeměplochy z měst pod okrajem. Zvládnou se podívat i na to, co je POD Zeměplochou?

Teorie pana Ouzkotlama

1. místo (2011)
Tomáš Houček
Pan Ouzkotlam je chrlič, který žije na střechách Neviditelné univerzity. Jednoho dne do jeho magií přesyceného mozku narazí Inspirace a přivede ho k napsání knihy. Má to ovšem poměrně zásadní háček, který naštěstí po svém vyřeší Knihovník.

Vloupání do knihovny

Denisa „Granger“ Šnédarová
Mladý Páral Modroš a jeho plán na získání starého pokladu, ukrytého v knihovně Neviditelné univerzity.

Výhra v loterii

Zdeněk Orel
Karotka, Angua, Tračník a Nóblhóch vyhrají v loterii zájezd do exotických krajů. Počáteční radost ale vystřídá boj o život v pečlivě naplánovaném spiknutí.

Vzdušné zámky

Martin Koreček
Vražednici Půlkapku a spisovatele Antonia Jaksemáše spojuje dohromady touha po nedosažitelném cíli. Věří, že jediné co jim může pomoci jsou vzdušné zámky. Ale jak je najít?

Za K-prostorem

Daniela „Rubína“ Profantová
Krátká stať o Jasíně, která se v k-prostoru snaží zachránit malého knihovníka. Oook.

Zachránce

3. místo (2011)
Vojtěch Pavlík
Napínavé dobrodružství skupiny hrdinů, kteří mají za úkol dostat se na povrch Zeměplochy. Jejich lid totiž na dlouhé roky uvízl v Kapse pod krajopádem a situace začíná být dramatická.

Zachraňte nám boha!

3. místo (2013)
Tomáš Houček
Bbloud, Fintil Bbloud je exelentní Zeměplošský agent a detektiv. Zrovna si uživá zaslouženou dovolenou v Mžilibabě, když skupinka místních dětí s hrůzou zjistí, že bůh cínových vojáčků zmizel. Zvládne Fintil nebezpečný úkol?

Zapokatepetlské proroctví

1. místo (2012)
Michal 'Ikshorm' Horáček
Když dávné civilizaci Zakopatlpetlánců dojde kámen na kalendáře, netuší, jaké problémy to způsobí o několik tisíc let později. V jedné zapadlé horské hospodě k jednomu stolu zasednou čtyři jezdci Jakokalypsy a začnou se dohadovat, jak asi k tomu konci světa dojde.

Záskok

Martina Pečinková
Krátká výměna dvou Smrťů - toho Zeměplošského a zemského. Zeměplošský Smrť se ale z dovolené na Zemi vrátí ve velmi chatrném stavu...

Zbrusu nové ešusy

Jan Fiala
V jedné osamocené pevnosti v poušti sídlí vojáci Cizinecké legie. Najednou vidí, že se na ně žene útok T’rusů a bude potřeba se s ním vypořádat. Ještěže při posledním volání o pomoct přivezli skoro 500 nových ešusů.

Zeměplošský posmrtný život

2. místo (2011)
Michaela Yasmini Rozvodova
Dojemný příběh pana Dratvičky, který po setkání se Smrťem na onom svět odmítl opustit svou manželku a trpělivě den za dnem čekal, až se k němu připojí.

Zkus ho (ne)zabít

Simona Petrů
Bohatý Čingistán touží po nesmrtelnosti. Poptá tedy cech vrahů, aby zabili Smrťe, ale je odmítnut. Poptá se tedy mimo cechy a je mu doporučen podivín Jak. Ten podobné zakázky občas dělá. Jenže provedení rozhodně nebude jednoduché.

Zmatek

Kateřina Petřeková
Zmatek, syn Války a Noční můry spokojeně působí v Ankh-Morporku. Rád by šel na schůzku se Zuzanou (ano s TOU Zuzanou) ale odmítne ho. Samým žalem se vydá do Prokopnutého bubnu a shodou okolností skončí u Noční hlídky.

Život na osmou

Anna Handlířová
Oktarína je osmou dcerou osmé dcery v rodině, kde jsou osmé dcery osmých dcer již po osm generací. Je tedy nejsilnější mág na Zeměploše. To neujde pozornosti mágů z NU, kteří by tu magii měli rádi pro sebe. Ještě, že tu je Mrakoplaš a jeho zavazadlo, aby se o všechno postarali.

Žlutý postrach

Eva Koščová
Příběh z hor Beraní hlavy, ve kterém se známé čarodějky (především bábi Zlopočasná) musí vypořádat s mocným šotkem Okranem.