Víte, že?

Ghlen Livid jako Glenlivet

Skřet zapálil několik lamp a hověl si v houpacím křesle. Když vešli dovnitř, vstal a z vysokého džbánu jim nalil dvě sklenice zelené tekutiny. Ve slabém osvětlení tekutina mírně světélkovala jako teplé moře za sametových letních nocí. Skřet, snad aby dodal Mrakoplašově strachu lehce barokní nádech, se zdál o něco vyšší než předtím.
Většinu nábytku v místnosti tvořily bedny.
„Hm. No, máte to tady vopravdu moc pěkný,“ zamrkal Mrakoplaš. „Takový folklóristický.“
Natáhl se po sklenici a opatrně si prohlédl její zeleně světélkující obsah. Kéž by to bylo aspoň trochu k pití, pomyslel si, protože mám takovou žízeň, že to vypiju. Polkl.
Byla to tatáž tekutina, kterou mu nalil do úst Dvoukvítek, když ho křísil na pramičce. V tom okamžiku to jeho smysly nebraly příliš na vědomí, protože měly na práci mnohem důležitější věci. Teď však měly skoro volno a pokusily se přijít nápoji na chuť.
Mrakoplašovi se nejprve zkřivila ústa a potom zakňoural jako nakopnutý pes. Jedna noha mu bezděčně vyletěla vzhůru a bolestivě jej uhodila do prsou.
Dvoukvítek upil, zakroužil tekutinou ve sklenici a mezitím soustředěně vychutnával její aróma. „Ghlen Livid,“ prohlásil nakonec. Zkvašené víno z leskových ořechů, které se potom mrazově destilují, je to specialita naší země. Její chuť má takový zvláštní kouřový podtón... Velice pikantní. Pochází z posměrných okrajových plantáží... ano... provincie Rehigreed, že? Sklizeň z příštího roku, řekl bych podle barvy. Můžu se vás zeptat,jak jste k tomu skvostu přišel?“
Barva kouzel

Ghlen Livid je odkazem na druh skotské whisky značky Glenlivet, která se oficiálně vyrábí od roku 1824. Původní název byl Glen of the Livet, což je odkazem na místo, kde se tato whisky vyrábí. Jedná se o horské údolí (glen) ve Skotsku, kterým protéká řeka Livet. Zakladatel této značky Georg Smith si toto údolí vybral, protože bylo dobře skryto před zraky celních úředníků.

Král Jiří IV. při své státní návštěvě ve Skotsku v roce 1822 požádal o ochutnávku té proslulé Ghlenlivet whisky, kdy jej nezastavilo ani to, že se jednalo v té době o nelegálně vyráběnou značku.

George Smith v roce 1824 svou palírnu zlegalizoval, čímž byla založena oficiální značka. Tímto krokem si však znepřátelil nelegální výrobce whisky ve svém okolí, kteří mu vyhrožovali vypálením jeho palírny. Smith se však nezalekl, zakoupil si dvě pistole, se kterými pak chodil ozbrojen, čímž své protivníky zastrašil. V současnosti se jedná o známou značku skotské whisky.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

09.05.2022
Petr Čáp

Ze stejné knihy...