Název Ankh-Morpork je složen ze dvou slov:
Ankh je znám také jako Nilský kříž. Byl často vyobrazován s egyptskou bohyní Isis, patronkou života. Je jedním z hlavních symbolů Egypta a je považován za nositele síly a života. Často je také zmiňován jako klíč k podsvětí. Kříž znamenal jak život pozemský, tak život věčný. Egyptští bohové jsou často vyobrazováni s křížem v ruce. V době šíření křesťanství převzali symbol koptští křesťané v Egyptě. Jeho tvar zdánlivě připomíná lidské tělo s rozpaženýma rukama a smyčka v horní části kříže představuje hlavu. Dnes se ankh používá jako amulet. Pro Egypťany měl ovšem symbolizovat zrození, život. Kdy horní část představuje dno pánevní a spodní část kříže penis tzn. kopulační znaky spojené.
Morepork je jiný název pro kulíška kukaččího neboli sovku bubuk (angl. Southern Boobook, lat. Ninox novaeseelandiae), sovu žijící v Austrálii, na Novém Zélandu, Nové Guinei a dalších přilehlých ostrovech jižního Pacifiku. Město Ankh-Morpork má tuto sovu dokonce i v erbu. Sovka bubuk má téměř 20 alternativních a běžných jmen, většinou oblastních. Nejvíce používané je právě jméno morepork.
Sovka bubuk je velice rychlý a hbitý pták a mezi jeho kořist patří převážně hmyz , ale i pavouci, ještěrky, drobní ptáci a hlodavci, většinou krysy. Sovka bubuk hnízdí v listopadu a do hnízda snáší 3 až 4 vejce, která se vyvíjejí zhruba 30 dní.
Pro konečnou podobu Ankh-Morporku byly vzorem zejména evropská města Tallin, Praha, Budapešť a Londýn, což je u fanoušků Zeměplochy již obecně známo (viz Výtvarné umění Zeměplochy). Pratchett pak doplňuje, že dodal něco i z amerických měst Seattle a New York.
Méně známé je to, že Budapešť vznikla sloučením dvou, respektive tří, měst. Na jedné straně řeky Dunaje to byl Budín a Starý Budín (Buda) a na straně druhé město Pešť. Dunaj protéká městem od severu k jihu a rozděluje tak město na dvě části. Není těžké zde rozpoznat spojitost mezi Budapeští a Ankh-Morporkem, protože i Ankh-Morpork vznikl sloučením dvou měst, která se rozkládala na obou březích.
Z Prahy si pak Ankh-Morpork vzal zejména tvar řeky Ankh, protékající městem. Pratchett sám jednou při návštěvě Prahy uvedl, že Vltava vypadá jako řeka Ankh, s tím rozdílem, že je o něco čistší.
Ve filmu Maska zrcadla (Mirrormask), který byl natočen podle scénáře britského spisovatele Neila Gaimana (Dobrá znamení, Sandman, Američtí bohové) je záběr na město, které se nápadně podobá Ankh-Morporku. Protože jsou Pratchett a Gaiman přátelé, není vyloučené, že si Gaiman podobu zeměplošského města pro tento film zapůjčil.
Codice z Chimérie je odkazem na nejznámějšího fantasy hrdinu Conana z Cimmerie. V tomto jméně se ale ukrývá o něco více odkazů.
Josh Kirby, autor prvních 26 ilustrovaných obálek Zeměplochy, se u prvních dvou knih dopustil mylného zobrazení prvního zeměplošského turisty Dvoukvítka, když špatně pochopil Pratchettův popis této postavy.
Zeměplošská Neviditelná univerzita je odkazem na Neviditelnou akademii (Invisible College), jakési neoficiální mezinárodní uskupení vědecké společnosti zejména v 17. století.