Víte, že?

Karotka

Tak, teď se na krátkou chvíli vzdalme z vlhkých ulic Ankh-Morporku, přenesme se přes ranní mlhy Zeměplochy a zaostřeme pohled na mladíka, který kráčí k městu s otevřeností, bezelstností a nevinností ledovce, jenž míří do hlavního plavebního koridoru.
Ten mladý muž se jmenuje Karotka. Není to kvůli jeho vlasům, které mu otec vždycky v zájmu hygieny přistřihoval nakrátko. To jméno dostal podle svého tvaru.
Jeho tělo má totiž onen klínovitý vzhled, jaký mladík získá zdravým životem, vyváženou venkovskou stravou a celodenní inhalací horského vzduchu. Když si protahuje ramenní svaly, musí jim nejdřív ostatní svaly ustoupit z cesty.
Nese si také meč, který mu byl darován za podivných okolností. Tajemných okolností. Co je překvapující, na tom meči je cosi velmi překvapivého. Není totiž kouzelný. Nemá ani jméno. Když s ním máchnete, neprostoupí vás pocit síly, ne, uděláte si jen puchýře. Dalo by se uvěřit, že je to kouzelný meč, užívaný tak často, že o všechny své kouzelné vlastnosti přišel a stal se z něj meč docela obyčejný - dlouhý kus kovu s velmi ostrými okraji. A na čepeli není žádný nápis, který by předpovídal osud.
Je, abychom řekli pravdu, je prakticky unikátní.
Stráže! Stráže!

Jednou byl Terry Pratchett tázán na původ jména Karotka. Domněnka byla, že jméno této postavy bylo inspirováno jedním starým americkým komiksem Captain Carrot and his Amazing Zoo Crew. Terry Pratchett toto ale vyvrátil, sám nikdy o tomto komiksu neslyšel, a uvedl vše na pravou míru. Jednou u nich doma prováděl zedník nějaké úpravy, a ten měl s sebou rudovlasého účedníka, kterému říkal přezdívkou Karotka. Terrymu pak přišlo, že je to i vhodné jméno pro mladíka Rudykopalssonovy postavy. Tuto skutečnost pak oficiálně uvedl také ve Výtvarném umění Zeměplochy.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

23.08.2021
Petr Čáp