Víte, že?

Velký nef

Byl to už trochu jiný Mrakoplaš než ten, který před nějakými šesti měsíci uprchl z hořícího Ankh-Morporku. Přibylo mu pár jizev a byl o něco zcestovalejší. Navštívil středové země, objevil prazvláštní zvyky mnoha barevných národů – a většinou při té činnosti přišel k nějaké té další jizvě - a několik nezapomenutelných dnů se dokonce plavil po pověstném Dehydrovaném moři v srdci neuvěřitelně vyschlé pouště známé jako Velký Nef. Na jiném moři, mnohem chladnějším a vlhčím, viděl plovoucí ledové hory. Letěl na draku, který se vylíhl z myšlenky. V jednom okamžiku téměř vyslovil nejmocnější zaklínadlo celé Zeměplochy. Barva kouzel

Když ve slově „nef“ obrátíte slovosled, dostanete anglické slovo „fen“, což je výraz pro bažinu či mokřinu. Velký Nef je tedy opakem bažin a mokřadů. Jakási jejich pouštní verze.

Nef je také starobylý francouzský výraz pro jeden druh karaku, válečnou nebo obchodní loď, která se používala v Anglii a Francii ve 13. století. Vycházela z konstrukce vikingských lodí. Pro pozdější lodě tohoto druhu se pak používal název karaka, ve francouzštině karavela.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

14.06.2022
Petr Čáp

Ze stejné knihy...