Název Neviditelná univerzita je odkazem na Neviditelnou akademii (Invisible College), která byla spojována s řádem Rosenkruciánů. Je to uzavřený řád, který je znám také jako AMORC (Antiquus Mysticusque Ordo Rosae Crucis), u nás zaregistrovaný jako Starý mystický řád růže a kříže. Tento řád je znám od 17. století, kdy evangelický kněz Johann Valentin Andreae vydal knihu Chymická svatba Christiana Rosenkreuze. Členové řádu však pokládají svůj vznik až do doby faraóna Achnatona (1350 př. n. l.). Často byli propojeni s tajnou společností Zednářů a tvrdí se, že tomu je tak i dnes.
Podstata Rosenkruciánů spočívá v předávání pradávné a přece vždy nové moudrosti o vývoji lidského bytí. Tyto moudrosti byly vždy předávány v přiměřené formě dané doby.
Členy řádu (nebo ti, co mu byli alespoň nakloněni) byli údajně takové osobnosti jako J. A. Komenský, I. Newton, R. Bacon, J. Kepler, I. Kant, R. Descartes, Napoleon, Goethe nebo královna Alžběta I.
Neviditelná akademie je pak termín používaný pro malou skupinu vědců, kteří se často setkávali tváří v tvář, vyměňovali si nápady a vzájemně se povzbuzovali. Jedna skupina, která byla popsána jako předchůdce Královské společnosti v Londýně (založené v roce 1660), sestávala z řady přírodovědců kolem Roberta Boylea, irského přírodovědce, který je znám zejména formulací Boyleova zákona.
Podle čeho se jmenují agateánské mince rhinu a co je na nich nejspíše vyraženo?
Přestože je Zeměplocha fantasy svět, Pratchettovi nedělá potíže zde odkazovat i na sci-fi. Třeba i na kultovní sci-fi seriály.
Zeměplocha má svoji verzi i ve skutečném světě. Podle indické mytologie je Chukwa první a nejstarší želvou, která podpírá celý svět. Podle jiné verze svět podpírá slon Maha-pudma, který stojí na krunýři želvy Chukwa. Ta pluje v prvotním mléčném oceánu Ksheera Sagara.