Víte, že?

Slepý Io jako dva bohové v jednom

Toho konkrétního dne seděl Slepý Io, který byl díky své neselhávající ostražitosti náčelníkem bohů, s bradou opřenou v dlaních a pohlížel na rudou hrací plochu před sebou. Slepý Io dostal své jméno proto, že na místě, kde měl mít oční důlky, neměl nic,jen dvě hladká místa porostlá obyčejnou kůží. Jeho oči, kterých měl impozantní množství, vedly tak trochu vlastní nezávislý život. Několik se jich neustále vznášelo nad stolem.
Herní plocha představovala do detailů vypracovanou plastickou mapu Zeměplochy, na které byla namalována čtvercová síť. Na některých čtvercích teď stály překrásně vymodelované figurky. Přihlížející smrtelník by například ve dvou z nich poznal podobu Bravda a Lasičky. Jiné představovaly další hrdiny a šampióny, kterých měla Zeměplocha víc než dostatečnou zásobu.
Ve hře stále ještě zůstával Io, Krokodýlí bůh Offler, Zefýr - bůh vánků, Osud a Dáma. Nad herní plochou houstlo soustředění, slabší hráči už vypadli a hra nabývala na spádu. Jedním z prvních vypadlých byla Náhoda, jejíž hrdina vběhl do domu plného ozbrojených skřepaslíků (byl to výsledek Offlerova neobyčejného hodu), a hned vzápětí si své hrací známky vyměnila i Noc, která se vymluvila na to, že má domluvenou schůzku se Dnem. Kolem stolu se shromáždilo několik Menších bohů, kteří teď nahlíželi přes ramena hráčů a kibicovali.
Barva kouzel

Slepý Io je mixem dvou hlavních pohanských bohů, z řecké a ze severské mytologie. Vizáž si vzal od obou, část jména od jednoho, druhou část od jedné ze své milenek.

Slepý Io, hlavní bůh Zeměplochy, je obdoba řeckého boha Dia, který na hoře Olymp vládl všem ostatním bohům. Stejně jako Zeus je i Slepý Io oděn do řecké tógy a jeho podoba na obrázcích Paula Kidbyho dává jistotu, že má s tímto bohem nejvíc společného. Zbraní obou bohů jsou hromy a blesky.

Slepý Io si však vypůjčil své jméno i od dalších pozemských bohů a mytologických postav.
Íó byla dcerou řeckého argejského krále a kněžkou bohyně Héry. Zeus se do ní zamiloval, ale Héra to zjistila. Aby ji ochránil před hněvem své žárlivé manželky, proměnil ji Zeus v krávu. Héra však na Íó poštvala velkého ováda, který ji pronásledoval až k moři, které se pak podle ní pojmenovalo na Iónské. Íó moře přeplavala a dostala se až do Egypta, kde porodila Diova syna Epafa, který se podle mytologie stal prvním egyptským králem.

Io je také jeden z mnoha měsíců planety Jupiter. Tento měsíc je tak pojmenován právě po Íó a obíhá kolem Jupitera, což je římské pojmenování pro boha Dia.

Slepý Io má také něco z Ódina, hlavního severského boha, který žil v Ásgardu. Ódinovi se také říkalo Blindi – Slepý, neboť měl jen jedno oko. Jeho „létajícíma očima“ pak byli dva havrani – Hugin a Munin. Slepý Io sice nemá havrany, ale má skutečné létající oči, díky kterým ví, kde se co děje.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

21.03.2022
Petr Čáp

Ze stejné knihy...