Víte, že?

Ned Plechová hlava

Mrakoplaš měl dojem, že za mříží slyší škrabavý zvuk.
„Škoda, že jste na konci neumřel, ale oni vás pověsí, takže je všechno v pořádku. Na tuhle písničku mám překrásnou melodii, jednomu nejde a nejde z hlavy a musíte si ji pískat pořád dokola... No, toho se vy bát nemusíte, takže klídek...“
„Tak díky.“
„Řekl bych, že byste se moh stát stejně známej jako Ned Plechová hlava, kámo.“
„No ne,“ zabručel Mrakoplaš. Vrátil se ke kavalci a znovu si lehl.
„Jo. Vždycky ho zamkli do stejné cely, kde jste dneska vy. A on jim vždycky utekl. Nikdo neví jak, protože na dveřích je zatraceně dobrej zámek a žádný mříže nebyly ohnutý. On tvrdil, že se jim nikdy nepodaří postavit vězení, který by ho zadrželo.“
Poslední kontinent

Edward “Ned” Kelly (1854 – 1880) byl australský zálesák a zbojník, považovaný za chladnokrevného zabijáka, ale také za lidového hrdinu. Byl také symbolem odporu australských Irů proti britské vládě.

Již od mládí měl potíže s policií a když zabil tři policisty, stal se vyhnancem. Jeho gang uskutečnil dvě velké bankovní loupeže. Chycen byl v roce 1880 v městě Glenrowane, když byl oblečen do podomácku vyrobeného plátového brnění, které ho chránilo proti střelám. Následně byl uvězněn a krátce na to i popraven oběšením. Ned Plechová hlava je tedy jasným odkazem na tuto skutečnou historickou postavu Neda Kellyho.  

V roce 2011 bylo nalezeno tělo bez hlavy v hromadném hrobu bývalé věznice Pentridge u Melbourne, které bylo následně identifikováno pomocí DNA jako tělo Neda Kellyho.

Příběh tohoto bandity byl také několikrát zfilmován, kdy v jednom z těchto filmů si jej zahrál zpěvák Rolling Stones Mick Jagger (Ned Kelly, 1970), a v jiném zase herec Heath Ledger (Ned Kelly, 2003).

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

29.11.2021
Petr Čáp