Víte, že?

Terra Incognita jako neznámá země

Vyvažovací světadíl vypadal jako nepravidelná skvrna. Byl jako skvrna, která má svůj tvar, a nebyl to příliš pohostinný tvar. Občas o něm přivezli nějaké zprávy námořníci. Říkali, že v jednom místě se drobí do velkého množství velkých ostrovů, jejichž řada se táhne k ještě tajemnějšímu ostrovu Brmbrmduc a naprosto mýtickému světadílu označovanému na mapách jen jako „XXXX“.
K Vyvažovacímu světadílu se neodvážilo mnoho námořníků. Vědělo se, že Achátová říše toleruje pašeráctví v malém, protože i Ankh-Morpork měl některé věci, které Acháťané chtěli. Ale nic oficiálního; loď se mohla zpět vrátit naložená hedvábím a vzácným dřevem a - v těchto dnech - několika uprchlíky s vyděšenýma očima nebo se mohla vrátit s kapitánem přibitým vzhůru nohama na stěžni nebo se taky nemusela vrátit vůbec.
Mrakoplaš se dostal velmi blízko skoro k čemukoliv, ale Vyvažovací světadíl, to byla neznámá země, terror inkognita. Nedokázal si představit, proč by právě tam potřebovali nějakého mága.
Zajímavé časy

Jedná se o narážku na historii objevování světadílů. Když James Cook objevil Austrálii, hledal území pojmenované Terra Australis Incognita, což v překladu z latiny znamená neznámá země na jihu. Zajímavostí je, že byla předpovězena již staletí před skutečnými zaoceánskými objevy. Aristoteles, který věřil, že je Země plochá, prohlašoval, že někde na jihu musí ležet země, která by tento plochý svět vyvážila. Později tento teoreticky předpovězený útvar dostal již výše zmíněný název. Zámořští objevitelé nejprve narazili na Nový Zéland, který považovali za součást Terra Australis (jižní země). Později James Cook prokázal, že Nový Zéland není tou legendární jižní zemí, když jej celý obeplul. Matthew Flinders, další z řady dobrodruhů, poté obeplul Austrálii a prokázal, že také není hledanou Terra Australis. Přesto tento kontinent takto pojmenoval a název mu již zůstal. Pátrání po této nejjižnější zemi bylo zakončeno až objevem Antarktidy v roce 1820.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

25.10.2021
Petr Čáp