Víte, že?

Milostné tragédie

Ysabell sklopila oči a trochu stydlivě začala kreslit špičkou boty ve štěrku.
“Je to hrozně romantické,” řekla nakonec. “Některé z těch příběhů jsou opravdu nádherné. Třeba ten o té dívce, která vypila jed, když umřel její milý, nebo o té, co skočila ze skály do moře, protože její otec ji nutil do sňatku s tím starým, a další, tam se zase jiná dívka utopila, než by se oddala...”
Mort užasle naslouchal. Soudě podle Ysabellina výběru příběhů, byla každá žena Zeměplochy, která se dožila dospělosti a stačila pak unosit alespoň jedny punčochy, významnou osobností.
“- a ona si myslela, že on je mrtvý, tak se otrávila, jenže on se po nějaké době probudil, a když viděl, že je otrávená, tak se sám probodl, potom taky byla jedna dívka, která -”
Zdravý rozum se sice zabýval myšlenkou, že alespoň několik žen muselo dosáhnout třetí dekády svého života, aniž spáchalo sebevraždu z lásky, ale bylo vidět, že zdravý rozum v těchhle dramatech neměl ani štěk. Mort už věděl, že s láskou můžete cítit horko i mráz, slabost i krutost, ale zatím si neuvědomil, že člověk může i dokonale zhloupnout.
“- takže za ní noc co noc plaval přes širokou řeku, ale jednou přišla bouře, a když se neobjevil, ona se -”

Mort

Ysabell, adoptivní dcera Smrtě, se vyžívá v milostných romancích, které čte ve Smrťových knihách osudu. Dává přednost hlavně těm tragickým příběhům. Některé z nich mají základ ve světové literatuře.

***

V Shakespearově tragédii Romeo a Julie se dva milenci rozhodnou, že navzdory vzájemnému nepřátelství jejich rodů, Monteků a Kapuletů, se tajně oddají. Romeo je pak nucen uprchnout a když se vrátí, domnívá se, že Julie zemřela, když požila jed. Netuše, že se jedná jen o úskok, a že se má Julie druhý den probudit, sám požije jed a skutečně zemře. Když se Julie probere a zjistí, že je Romeo mrtvý, probodne se dýkou.

***

Řecká tragédie o Héro a Leandrosovi. Ti se do sebe zamilovali. Héro však byla kněžkou bohyně Afrodity, proto museli svou lásku tajit. Leandros pak každý večer přeplaval mořskou úžinu, aby se setkal se svou láskou. Héro vždy zapálila lampu, aby se Leandros neztratil v noci směr. V jednu bouřlivou noc však vítr lampu zhasl a Leandros se utopil. Když to Héro zjistila, v zoufalství skočila z věže.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

15.01.2024
Petr Čáp

Ze stejné knihy...