Víte, že?

Princezna a hrášek

„Přišel jsem sem těsně potom, co zemřel starý král.”
“Který král, Alberte?”
“Artorollo, tak se, myslím, jmenoval. Malý tlouštík. Kvákavý hlas. Mám dojem, že jsem ho viděl jenom jednou.”
“Kde to bylo?”
“Kde? V Ankhu, to se rozumí.”
“Cože?” zarazil se Mort. “V Ankh-Morporku přece žádné krále nemají, to ví každý!”
“No je to už nějaký rok,” zabručel Albert. Nalil si hrnek čaje ze Smrťovy osobní konvice, sedl si a v uslzených očích se mu objevil zasněný výraz. Mort, plný očekávání, mlčel.
“A že v té době byli nějací králové, skuteční králové, ne jako ti, které potkáš dneska. To byli opravdoví monarchové!” pokračoval Albert. Přitom si opatrně nalil trochu čaje na talířek a mával nad ním cípem šátku, který měl na krku, aby horkou tekutinu ochladil. “Chci říct, že byli moudří a čestní, no, rozhodně byli dost chytří. A když se na tebe podívali a ty ses jim nelíbil, stačilo dvakrát mrknout a měl jsi hlavu dole,” dodal skoro s obdivem. “A všechny královny byly vysoké a bledé a nosily na hlavách takové ty věci - balaklavy...”
“Myslíš ty čepice, kterým se dnes říká ,katovky’?”
“Jo, ty, a princezny byly tak krásné, jak byl den dlouhý, a když měly k jídlu hrášek, tak to bylo cítit přes kolik matrací...”
Mort

Hrášek pod matrací je odkazem na známou pohádku Princezna na hrášku, kterou proslavil spisovatel Hans Christian Andersen. Sám spisovatel však nebyl autorem, kdy tuto pohádku přebral z lidové tvořivosti.

Příběh je o princi, který marně hledá princeznu, se kterou by se oženil. Jednoho temného večera se do zámku dostane promoklá dívka, která o sobě tvrdí, že je princezna. Královna se rozhodne, že dívku otestuje a pod 20 matrací umístí jeden hrášek. Dívka další ráno tvrdí, že se jí nespalo dobře, protože jí cosi tlačilo. Královna tak zjistí, že se skutečně jedná o princeznu, protože jen ta by projevila takovou citlivost. Princ se pak s dívkou ožení.

Pohádka už v době vydání (v roce 1835) byla kritizována, že děti, zejména dívky, mohou díky ní nabýt chybného dojmu, že pravá dáma musí být přecitlivělá. Existovaly však i kladné recenze, které dávaly zejména důraz na to, že nešťastný osud princezny se nakonec zvrátil ve šťastný konec. To mělo zejména dětem ukázat, že i ony mohou doufat, že i v jejich životech se může zlé v dobré obrátit.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

01.01.2024
Petr Čáp

Ze stejné knihy...