Mort

ze série Smrť

(hlasů: 10, průměr: 4.4)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevMortMortMort
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198719942006
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran303312
ISBN80-85609-55-X80-7197-279-7

Anotace

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání.Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá. Netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má právě Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat.

Série

Informace o sérii

Smrť

Přestože tato série čítá jen pět románů, tak jejím hlavním protagonistou je nejpopulárnější postava celé Zeměplochy – Smrť. Tato postava má velké kouzlo už jen nápadem, oživit „smrt“ jako konkrétní postavu, která není zlá, ale jen dělá to, co někdo dělat musí. Druhou podstatnou věcí je to, že Smrť se často snaží pochopit lidi, kterým nerozumí, a snaží se je napodobovat, což vede k mnoha problémům.

Začíná to Mortem, kdy se Smrť rozhodne, že jako mistr svého oboru potřebuje učedníka. Volba padne na Morta, nešikovného a naivního nekňubu, který se rozhodne, že musí zabránit předurčené smrti princezny.

Sekáči se pak Smrť rozhodne, že má své práce plné zuby a odejde do důchodu, což má neblahé následky na celou Zeměplochu. Ta je po jeho odchodu v chaosu, kdy ne všechno co má být mrtvé, mrtvé zůstane. Smrť pak také musí čelit svému nástupci.

Těžkém melodičnu se pak poprvé objeví dívka Zuzanka, která by byla docela obyčejné dítě na škole pro mladé dámy, kdyby nebyla vnučkou Smrtě (technicky vzato). Smrť opět zmizí, tentokrát v touze zapomenout na smrt Zuzančiných rodičů, a ve světě začne ožívat nebezpečná hudba zvaná rock and roll. Zuzance nezbývá, než zastoupit svého dědečka, než se jí ho podaří najít a vrátit mu do rukou jeho kosu.

Otec prasátek je pak vrcholným dílem série, kdy tentokrát zmizí Otec prasátek, což je zeměplošská verze Santa Clause. A aby svět Zeměplochy nepřestal existovat, rozhodne se Smrť Otce prasátek v jeho povinnostech zastoupit a čelit nepřátelům Zeměplochy, Auditorům reality. Do těchto záležitostí se opět zaplete Zuzanka, která je po svých studiích na škole zaměstnána jako chůva dvou dětí.

Ve Zloději času má Zuzanka opět významější roli než Smrť, kdy tentokrát je učitelkou celé třídy dětí. A opět jde o záchranu celé Zeměplochy, respektive o udržení její časové kontinuity, kdy hrozí zhroucení času. A opět jsou do tohoto komplotu zaplatení Auditoři reality.

Recenze

10/10
I o smrti se dá psát s humorem

První kniha ze zeměplošské podsérie o Smrťovi, nejoblíbenější postavě Zeměplochy. Pratchett významu smrti jako takové dává v Zeměploše velkou důležitost. Smrť je postavou, která se fakticky vyskytuje ve všech Zeměplochách, přestože někdy tam má jen velmi krátký štěk. V Mortovi je však hlavní postavou.

Smrt se ukrývá již v názvu knihy, kdy Mort znamená ve francouzštině smrt či smrtku. Pratchett v Zeměploše zdůrazňuje, že Smrť není zlá či záporná postava. Smrt je přirozenou součástí života a Smrť je jen její antropomorfní perzonifikací. Je spíše dohližitelem, než vykonavatelem, a svou práci, kterou vykonává od vzniku (spíše zániku) prvního života, vykonává svědomitě a poctivě. Lidstvo si pak díky své bujné fantazii vytvořilo postavu v černé kápi, která jako svůj hlavní nástroj používá kosu.

S touto podobou však Smrťovi vyvstávají určité potíže. Smrť nikdy osobně nezažil život. O to víc ho láká to, aby žití alespoň napodoboval. Má tedy svůj vlastní dům, svého koně a svého sluhu. Většinou však nedokáže pochopit, proč lidé dělají věci, které dělají, díky čemuž pak vzniká mnoho komických zápletek.

Tato kniha je příběhem o tom, co se stane, když se Smrť rozhodne, že potřebuje učedníka. A tímto učedníkem se stane právě Mort. Chlapec tak neobvyklý, že ho nechce do učení žádný z lidských mistrů řemesla. Smrť si však neuvědomuje, že učedník je tu proto, aby jednoho dne nahradil svého mistra. A jak může učedník nahradit někoho, kdo je věčný? Aniž by to Mort nebo Smrť chtěli, tato otázka musí být dřív nebo později vyřešena. Mort je jedna z knih, kterou můžu doporučit jako vhodný díl pro seznámení se se světem Zeměplochy. Téma sice zní temně, ale Pratchett dokáže svým humorem smrt zlehčit takovým způsobem, že se přistihnete, jak se smějete věcem, kterým byste se normálně nesmáli. Pratchett si zde také již dostatečně promyslel, jak magický svět Zeměplochy funguje, kdy šlape jako dokonale promazané soukolí. Přestože je zde více prostoru dáno naivnímu a nešikovnému učedníku Mortovi, dominující postavou je zde právě Smrť. Samotného Pratchetta udivovalo, jakou oblibu si tato postava, běžně braná jako zlá a temná, u jeho čtenářů získala. Čeští čtenáři, vyrůstající na pohádce Dařbuján a Pandrhola, však moc dobře ví, že „Smrťáček“ nemusí být vždy záporná postava. I v této knize totiž platí Dařbujánův postřeh, že na rozdíl od jiných nedělá mezi chudými a bohatými rozdíly, a bere si je všechny.

Petr Čáp
05.08.2022