Otec prasátek

ze série Smrť

(hlasů: 6, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevHogfatherOtec prasátek
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání19961998
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství Talpress
Počet stran445
ISBN80-7197-077-8

Anotace

Nadešel předvečer Svátku prasečí hlídky.
Je nápadný klid.
Sněhu je dost, červenek celá hejna, ozdobený stromeček za každým oknem. Je však absolutní nedostatek velkého tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje hračky…
Ten zmizel.
Dětská vychovatelka Zuzana ho musí najít nejpozději do rána, jinak nejen, že nikdo nedostane dárky, ale nevyjde slunce. A naneštěstí jsou jejími jedinými pomocníky havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny.
A co je ještě horší, někdo leze komínem. Není to bába. Tentokrát má místo kosy pytel, ale je na něm něco smrtelně povědomého.
HO. HO. HO.
Šíří se podivné zvěsti.
A jestli se vám navíc kýve nějaký zub, buďte opatrní.

Série

Informace o sérii

Smrť

Přestože tato série čítá jen pět románů, tak jejím hlavním protagonistou je nejpopulárnější postava celé Zeměplochy – Smrť. Tato postava má velké kouzlo už jen nápadem, oživit „smrt“ jako konkrétní postavu, která není zlá, ale jen dělá to, co někdo dělat musí. Druhou podstatnou věcí je to, že Smrť se často snaží pochopit lidi, kterým nerozumí, a snaží se je napodobovat, což vede k mnoha problémům.

Začíná to Mortem, kdy se Smrť rozhodne, že jako mistr svého oboru potřebuje učedníka. Volba padne na Morta, nešikovného a naivního nekňubu, který se rozhodne, že musí zabránit předurčené smrti princezny.

Sekáči se pak Smrť rozhodne, že má své práce plné zuby a odejde do důchodu, což má neblahé následky na celou Zeměplochu. Ta je po jeho odchodu v chaosu, kdy ne všechno co má být mrtvé, mrtvé zůstane. Smrť pak také musí čelit svému nástupci.

Těžkém melodičnu se pak poprvé objeví dívka Zuzanka, která by byla docela obyčejné dítě na škole pro mladé dámy, kdyby nebyla vnučkou Smrtě (technicky vzato). Smrť opět zmizí, tentokrát v touze zapomenout na smrt Zuzančiných rodičů, a ve světě začne ožívat nebezpečná hudba zvaná rock and roll. Zuzance nezbývá, než zastoupit svého dědečka, než se jí ho podaří najít a vrátit mu do rukou jeho kosu.

Otec prasátek je pak vrcholným dílem série, kdy tentokrát zmizí Otec prasátek, což je zeměplošská verze Santa Clause. A aby svět Zeměplochy nepřestal existovat, rozhodne se Smrť Otce prasátek v jeho povinnostech zastoupit a čelit nepřátelům Zeměplochy, Auditorům reality. Do těchto záležitostí se opět zaplete Zuzanka, která je po svých studiích na škole zaměstnána jako chůva dvou dětí.

Ve Zloději času má Zuzanka opět významější roli než Smrť, kdy tentokrát je učitelkou celé třídy dětí. A opět jde o záchranu celé Zeměplochy, respektive o udržení její časové kontinuity, kdy hrozí zhroucení času. A opět jsou do tohoto komplotu zaplatení Auditoři reality.

Recenze

10/10
Veselé Smrťovnice

Recenze na další díl z podsérie o Smrťovi Otec prasátek, kdy Smrť se rozhodne zachránit nejoblíbenější zeměplošský svátek určený pro děti.

Další příběh o Smrťovi a jeho vnučce Zuzance Stohelitské. Zuzanka již vystudovala školu pro mladé dámy a stala se vychovatelkou dvou malých dětí z bohatší rodiny. Jejich rodiče jsou tím typem lidí, kteří by ji raději než vychovatelkou nazývali guvernantkou. Pokud by však takový výraz znali. Zuzanka se po událostech z Těžkého melodična snaží žít normálním životem. Ale není to snadné, když je tím typem vychovatelky, která bere na bubáky strašící děti z pod postele pohrabáč.

Zuzanka však zjistí, že Otec prasátek, ten který naděluje dětem na svátek Prasečí hlídky dárky, zmizel. A že je v tom nějakým způsobem zapletený její dědeček Smrť. A tak se vydá pátrat po Otci prasátek, protože co by to byla za vychovatelku, kdyby nezabránila zničení nejoblíbenějšího dětského dne?

Otec prasátek je zcela jasnou alegorií na Santa Clause s jeho soby, lezením do komína a dáváním dárků hodným dětem. Přestože je tu opět mnoho humorných scének, je tu i dost látky na vážné zamyšlení se o duchu Vánoc. V humoru tak vede scéna, kdy si Noby přeje dárek od Otce prasátek. Ve vážnosti pak záchrana života dívenky prodávající krabičky zápalek v nočním třeskutém mrazu. Příběh vás také donutí se zamyslet nad přeměnou Vánoc z pohanského svátku na křesťanský.

Podle této knihy byl natočen první hraný zeměplošský film, jejíž děj dokázal režisér Vadim Jean převést do filmové podoby tak dokonale, že by se od něj měli učit všichni hollywoodští režiséři, kteří se snaží o to samé.

Otce prasátek je kvůli té správné atmosféře nejvhodnější číst v zimě, když padá sníh. A ještě lépe přímo pod vánočním stromkem. Bavit vás bude ale i na mořské pláži pod palmami.

Petr Čáp
02.10.2023