Víte, že?

Vetinari

Dočasný vládce rozbujelého města Ankh-Morporku seděl v pohodlném křesle u paty schodiště vedoucího k trůnu a pokoušel se najít alespoň stopu zajímavosti v nudných hlášeních svých stopařů a vyzvědačů. Trůn byl prázdný víc než dva tisíce let, od okamžiku, kdy zemřel poslední z dlouhé linie ankhských králů. Legendy pravily, že přijde čas, kdy město bude mít opět svého krále, a pokračovaly rozličnými popisy magických mečů, mateřských znamínek velikosti mexického dolaru a dalšího haraburdí, jak to už legendy v takových případech dělávají.

Už dlouho se považovalo v Ankh-Morporku za největší umění zůstat naživu alespoň pět minut po tom, co se u vás našel kouzelný meč nebo znamínko velikosti mexického dolaru. Bylo to tím, že posledních dvacet století vládly městu rodiny největších obchodníků Ankhu a ty byly ochotny vzdát se vlády asi tak, jako je ochotno klíště opustit psa, bez kterého by pošlo hladem.

Momentální Patricij, hlava výjimečně bohaté a mocné rodiny Vetinari, byl hubený, vysoký a na první pohled stejně chladnokrevný jako mrtvý tučňák. Stačil jediný pohled, abyste věděli, že je to člověk, který si chová bílou angorskou kočku a bude ji něžně hladit, zatímco odsuzuje lidi k smrti v nádrži s piraňami. Možná že byste si na základě zdravého úsudku ještě troufli odhadnout, že má pravděpodobně sbírku vzácného čajového porcelánu a často stává v zadumání nad některým zvláště cenným kusem, zatímco se z dáli, z hloubi jeho mučíren, linou strašlivé výkřiky. Je možné, že byste do jeho slovníku zařadili slovo „delikátní“ a při popisu zmínili tenké rty. Vypadal prostě jako člověk, před kterým stačí mrknout a on si to poznačí do kalendáře.
Magický prazdroj

Předtím, než Paul Kidby nakreslil patricije lorda Havelocka Vetinariho, představoval si Terry Pratchett, že vypadá podobně jako herec Jeffrey Jones nebo Alan Rickman

Český divák může Jefrreyho Jonese znát zejména z filmu Beetlejuice, kde si zahrál otce Lydie (Winona Ryderová), z filmu Miloše Formana Amadeus jako císaře Josefa II., jako reverenda Steenwycka z Ospalé díry, či jako hlavního záporáka z Kačera Howarda Dr. Waltera Jenninga.

Alan Rickman se pak proslavil daleko více, kdy svou kariéru začal jako záporák Hans Gruber ve Smrtonosné pasti s Bruce Willisem a šerif z Nottinghamu v Robinu Hoodovi s Kevinem Costnerem, aby se přes Galaxy Quest a Lásku nebeskou dostal až ke své nejznámější roli profesora Severa Snapea v Harrym Potterovi.

Angorská kočka a nádrž s piraňami je pak odkaz na bondovku Žiješ jenom dvakrát. Bílou kočku chová padouch Ernst Stavro Blofeld, který využívá bazének s piraňami k likvidaci lidí, se kterými je krajně nespokojen. Objevil se i v dalších bondovkách Srdečné pozdravy z RuskaThunderball.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

02.08.2021
Petr Čáp