Magický prazdroj

(hlasů: 5, průměr: 3.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevSourceryMagický prazdrojČaroborci
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198819952006
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran345336
ISBN80-85609-67-380-7197-283-5

Anotace

Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný kouzelník, jenž chce zachánit svět, nebo alespoň tu část, na které se sám právě nachází. K zeměplošským hrdinům, které už známe se připojí další: Conina – barbarská kadeřnice, Nijel – ničitel (jehož matička stále dohlíží na to, aby nosil vlněné spodní prádlo), a pravděpodobně první městský džin, který podniká v mosazných lampách, kde by rád objevil prostor pro vlastní růst.

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Recenze

8/10
Magie na druhou

Již třetí kniha, kde se jako hlavní postava objevuje Mrakoplaš, a další díl, který se týká mágů a Neviditelné univerzity, jako tomu bylo v Čaroprávnosti.

Osmička je na Zeměploše magické číslo. Každý osmý syn osmého syna se rodí s vrozenou magií a stává se tak mágem. Na Zeměploše je ale důvod, proč mágové dodržují celibát. Když má totiž osmý syn osmého syna děti, každý z nich se stává mocným mágem. Jeho osmý syn je však něco zcela jiného. Z něj se stává mág na druhou – megamág. Problémem však je, že taková moc přitahuje tvory žijící v jiných dimenzích, tvory, živících se magií, kteří touží proniknout do světa Zeměplochy.

A je to tu znova. Opět hrozí zánik Zeměplochy, opět za to může magie (jako v Lehkém fantastičnu nebo v Čaroprávnosti) a opět se do toho zamotal nejhorší mág Zeměplochy Mrakoplaš, přestože jeho jedinou snahou je, aby se na univerzitě pro mágy unudil k smrti. Mrakoplaš je ale jako vždy na špatném místě (v případě osudu Zeměplochy na tom správném) a nezbyde mu, než se neochotně zapojit do záchrany světa. Zase.

Pratchett se se svou satirou tentokrát zaměřil zejména na převyprávění Pohádek tisíce a jedné noci a na severskou mytologii. Příběh nás tedy zavede i do orientální země Klač, která je odrazem středověkých arabských zemí, nejvíce se asi podobající pohádkovému Bagdádu. Také se vydáme do středových zemí věčného ledu, kde žijí ledoví obři. Nemůže chybět ani Ankh-Morpork a jeho Neviditelná univerzita plná nabubřelých mágů. Příběh je však hlavně o nezvyklých hrdinech: O hrdinovi, který je hrdinou, přestože o to nestojí. O hrdince, která se snaží nechovat se jako hrdinka a stát se kadeřnicí. O hrdinovi, který se snaží stát skutečným hrdinou, přestože se jedná o syna prodavače se smíšeným zbožím a o hrdinství se učí z naučné knížky. A také o hrdinovi, který se postaví zlu, které s ním od počátku manipuluje, a předstírá, že je to pro jeho dobro.

Petr Čáp
02.09.2022