Poslední hrdina

(hlasů: 5, průměr: 4.6)

Hodnocení členů KTP
AnglickyČesky
NázevThe Last HeroPoslední hrdina
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20012003
VydavatelVictor Gollancz LtdNakladatelství Talpress
Počet stran176
ISBN80-7197-228-2

Anotace

Ve svém čase byl hrdinou. Pamatuje dny velkých dobrodružství. Pamatuje doby, kdy se hrdinové nemusejí obávat ani překupníků, ani právníků, ani civilizace. Pamatuje časy, kdy vás lidé uznávali, když jste zabili draka. Ale také si nemůže vzpomenout, kam si odložil zuby… A z toho opravdu nemá moc velkou radost! Takže právě teď, se svým starodávným mečem, novou vycházkovou holí a starými přáteli – a jsou to doopravdy velmi staří přátelé – Barbar Cohen vyráží do závěrečné bitvy. Byl to dobrý život. Chystá se vylézt na nejvyšší horu Zeměplochy a setkat se s bohy. Nelíbí se mu způsob, jakým bohové lidi nechávají vyrůstat – a pak umírat. Je čas splatit dluhy. Poslední hrdina na světě se chystá vrátit to, co první hrdina světa ukradl. Ano, a pomstít se! To by však znamenalo konec světa, kdyby ho nikdo včas nezastavil. Někdo se o to pokusí. Takže kdo ví, kdo vlastně je tím posledním hrdinou?

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Recenze

10/10
Hrdinná výprava až za konec světa

Poslední hrdina je neobvyklým románem, protože na rozdíl od ostatních se jedná spíše o povídku bohatě ilustrovanou Paulem Kidbym vydanou ve velkém formátu. Ale nad ilustracemi vám budou oči přecházet, až zalitujete, že takových knih nevyšlo vícero.

Příběh nás zavede i mimo Zeměplochu, což je úžasná příležitost k tomu, aby Kidby zobrazil tento svět z odstupu. A Kidby dokáže zachytit jednoho ze čtyř slonů tak, že si uvědomujete jeho velikost. Vlastně každá ilustrace Kidbyho je tak nádherná, že u ní na chvíli zůstanete a budete se kochat detaily. Až se zdá, že Pratchett tento příběh vytvořil pouze jako doprovodný text k obrázkům, a ne naopak. A možná tomu tak i je.

Tento zeměplošský příběh je zábavný stejně jako ostatní. Hlavními postavami je barbar Cohen a jeho Stříbrná horda, kteří se rozhodli vypravit se na Dunmanifestin, sídlo bohů, a pěkně si s nimi od plic popovídat. Jejich plány by však mohly přivodit konec světa, a tak patricij Ank-Morporku lord Vetinari dá dohromady výpravu, která jim v tom má zabránit. Kromě notoricky známého zachraňovače světa Mrakoplaše, který si prostě nemůže pomoci, se k výpravě připojí poctivý kapitán Karotka a šílený vynálezce Leonardo da Quirm. A ještě jeden černý pasažér. O zábavu je tak postaráno.

Kvůli povídkové délce příběhu to máte přečtené za jeden večer, ale díky velkému množství nádherných ilustrací Paula Kidbyho to opravdu stojí za to.

Petr Čáp
19.02.2024