Erik

(hlasů: 5, průměr: 4.4)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevFAUST EricErikErik
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání199019962010
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran185156
ISBN80-7197-003-4978-80-7197-389-8

Anotace

Erik má koníčka – démonologii. Rád by vyvolal démona a přinutil ho, aby mu splnil tři přání: stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy, být nesmrtelným – prostě takové ty obvyklé věci. Místo poslušného démona však vyvolá Mrakoplaše, jednoho z nejneschopnějších mágů Zeměplochy, který se kdysi ztratil v Podzemních rozměreh, a s ním Zavazadlo. Král démonů, novátor s moderním přístupem, aby oživil nedostatečnou fantasii démonů, začne prostřednictvím Mrakoplaše plnit Erikova přání. Avšak, jak říká pekelný král, vtip spočívá v tom, splnit každému jeho přání doslova a do písmene, a přitom mu nikdy nedat to, co si vlastně přál.

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Recenze

7/10
Tři faustovská přání

Román Erik je nejkratším ze série Zeměplocha, kdy v originále vyšel s bohatými ilustracemi od Joshe Kirbyho, autora zeměplošských obálek. V českém vydání vyšel nejprve jen paperback, později však i u nás vyšlo druhé vydání v tvrdé vazbě i s ilustracemi Joshe Kirbyho.

Po delší přestávce, kdy se rozjely jednotlivé série o Smrťovi (Mort), Čarodějkách (Soudné sestry) a Hlídce (Stráže! Stráže!) se Pratchett opět vrací ke svému prvnímu hrdinovi Zeměploch - Mrakoplašovi. S ním jsme se rozloučili v Magickém prazdroji, kde už poněkolikáté zachránil Zeměplochu před zkázou, a navíc také dětského megamága Peníze. V důsledku této záchrany se však ocitl v Podzemních rozměrech plné příšer.

Díky souhře náhod (ne nadarmo je Mrakoplaš figurkou bohyně Štěstí, známé spíše jako Dáma) se Mrakoplaš opět dostane na Zeměplochu, jen jiným způsobem, než by si sám přál. Je totiž vyvolán z Podzemních rozměrů démonologem Erikem, který po něm požaduje, aby mu splnil tři přání. Problémem je, že jmenovaný démonolog je puberťák, který netuší, s čím si zahrává. A Mrakoplaš tak proti své vůli musí zachraňovat další dítě, které propadlo magii.

Název této knihy (za názvem Erik, je přeškrtnuté jméno Faust) zcela jasně odkazuje na legendu o doktoru Janu Faustovi z Wittenbergu, který uzavřel smlouvu s ďáblem Mefistofelem. Stejně tak i setkání Erika se zeměplošskou verzí Heleny Trojské, je odkazem na tuto legendu, kdy Faust neodolá svodům Mefistofela, když mu předvede legendární krásu této ženy.

Tato kniha je o tom, co vše by se mohlo pokazit, kdybyste vyslovili tři přání, aniž byste se nad nimi předtím pečlivě zamysleli. Ne nadarmo se říká, že nejhorší, co se může někomu stát, je, že se vám vaše největší přání skutečně splní. A také je to o tom, že žádný sen nestojí za to, abyste kvůli tomu ztratili svou duši.

Petr Čáp
31.01.2023