Lehké fantastično

(hlasů: 8, průměr: 4.6)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevThe Light FantasticLehké fantastičnoĽahká fantastika
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198619932004
VydavatelColin SmytheNakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran189271272
ISBN978045115297880-85609-29-080-7197-254-1

Anotace

Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji může pouze jediný člověk – neschopný a zbabělý čaroděj, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa…

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Recenze

9/10
Jediné zeměplošské pokračování

Druhá zeměplošská kniha volně navazuje na Barvu kouzel, kde opět sledujeme dobrodružství Mrakoplaše a Dvoukvítka, které jsme v předchozím díle zanechali ve volném vesmíru, tedy vlastně mimo Zeměplochu. Z celého cyklu Zeměplochy se jedná o díl, kde bych skutečně doporučil přečíst nejprve ten předchozí.

V této druhé zeměplošské knize Pratchett opuští své epizodní (povídkové) vyprávění a přechází na románové příběhy, které již nikdy neopustí. Hlavním tématem příběhu této knihy je blížící se zeměplošská apokalypsa.

Mrakoplaš opět putuje napříč Zeměplochou a snaží se neustále unikat různým nebezpečným situacím, do kterých se často dostanou díky naivnímu a optimistickému Dvoukvítkovi, aby se vzápětí dostali do jiných, horších potíží.

Stejně jako v předchozím díle, i zde si Pratchett dělá srandu zejména z fantasy žánru. Můžeme se tak setkat s modrým skřítkem žijícím v mochomůrce, jehož předobrazem nemohl být jiný skřítek, než šmoula. Poprvé se zde také objeví jedna z nejoblíbenějších postav Zeměplochy – barbar Cohen, starý válečný hrdina, díky kterému se zamyslíte, co se vlastně s takovými hrdiny stane, jestliže zapomenou na vrcholu svých sil hrdině zhynout v boji. Stejně tak může pobavit představa druidů, cestujících nezvyklým způsobem na každoroční obřad. Nejvíce prostoru však mají Mrakoplaš s Dvoukvítkem při záchraně světa, kdy je nutné, aby Mrakoplaš ve správnou chvíli vyslovil osm mocných Zaklínadel, která se mu schovala v jeho hlavě právě proto, aby nebyla vyslovena příliš brzy. Čtyři hroziví jezdci apokalypsy (Smrť, Válka, Hlad a Mor) již vyjeli, aby byli svědky konce světa. A zdá se, že jen Mrakoplaš, nejzbabělejší hrdina světa, může tento zánik zastavit.

Petr Čáp
10.06.2022