Víte, že?

Arcikancléř Počasvosk je Zlopočasný

U malých hustě mřížovaných dvířek stálo půl tuctu čarodějů v nočních košilích a postupně nahlíželo dovnitř. Když se dělo něco takového, nemohl ani jeden čaroděj spát. Hladina syrové magie v budově univerzity narůsta­la jako s přílivem.

„Tak tedy,“ ozval se jakýsi hlas. „Co se to tady děje? A proč mě nikdo nezavolal?“

Byl to Galder Počasvosk, Největší z Velkých vyvo­lávačů Řádu Stříbrné hvězdy, říšský kancléř Svaté hole, Ipsissimus osmé úrovně a třistačtvrtý rektor Neviditelné univerzity. Bohužel, nedá se říci, že by na něj byl impo­zantní pohled, navzdory rudé noční košili, ručně vyšívané mystickými symboly, dlouhé čepičce s třapečkem a malé „aha“ svíčce, se kterou se chodí v noci právě tam. Nepo­dařilo se mu to vylepšit ani s pomocí péřových pantoflí s bambulkou, ve kterých se komicky šoural.

Obrátilo se k němu šest vystrašených tváří.

„Ale my vás přeci dali zavolat, pane,“ odpověděl jeden z nižších mágů. „Proto jste také tady,“ dodal pak s nadějí.
Lehké fantastično

Arcikancléř Galder Počasvosk se v anglickém originále jmenuje Galder Weatherwax (počasí + vosk). V třetí knize se pak objevuje další postava podobného jména Esmeralda Weatherwax. Jan Kantůrek při překladu Čaroprávnosti věděl, že se jméno Weatherwax v předchozí knize vyskytlo, ale usoudil, že bude lepší, když jej nepřeloží jako Počasvosková, protože pro hlavní postavu knihy zněl tenhle překlad podivně. Rozhodl se tedy pro nový překlad tohoto jména. A tak vznikla legendární Esmeralda Zlopočasná, což je kvůli charakteru této postavy příhodnější jméno. Každá Zlopočasná musela se svým vnitřním zlem bojovat už odmalička a je jedině dobře, když má to zlo od začátku ve jméně. Alespoň na něj nemůže nikdy zapomenout.

Shoda příjmení Galdera a Esme není pouhá náhoda. Podle informace z knihy Dámy a pánové se jednalo o vzdáleného bratrance Esmeraldy “Bábi” Zlopočasné, se kterým se však nikdy nesetkala.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

12.07.2021
Petr Čáp