Zajímavé časy

(hlasů: 5, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevInteresting TimesZajímavé časyZaujímavé časy
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání199419982023
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressVydavateľstvo Slovart
Počet stran431350
ISBN80-7197-158-8978-80-556-5895-6

Anotace

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovy synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila.) Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: “Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.” A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Sedmnáctý díl Zeměplochy.

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Recenze

10/10
Vyvážená zábava v Agateánské říši

Mrakoplaš je opět donucen opustit pohodlí Neviditelné univerzity, aby zase objevoval část Zeměplochy, na kterou se fanoušci Zeměplochy ještě nepodívali. Tentokrát se jedná o Vyvažovací světadíl a na něm se rozkládající Agateánskou říši.

Agateánská říše je směsí čínské a japonské kultury. Té čínské je tu přece jen více, takže zde můžeme být svědky zeměplošské verze lidového povstání proti šlechtě. Dokonce se zde objeví i Rudá armáda.

Kromě Mrakoplaše se zde setkáme také s Dvoukvítkem. Prvním zeměplošským turistou, kterého můžeme znát z prvních dvou zeměplošských knih. Ani po těch letech ho neopustila jeho dobrotivá naivita.

Největším přínosem zábavy je ale další z Mrakoplašových starých známých barbar Cohen. Ten se zde objevuje jako vůdce Stříbrné hordy, která má v úmyslu uzurpovat si celou obrovskou Agateánskou říši. Co na tom, že je vojsko Agateánské říše oproti jeho Stříbrné hordě ve velké početní převaze. Cohen nikdy na počty nebyl.

Spojení zbabělého Mrakoplaše, naivního Dvoukvítka a neohroženého Cohena je přesně odměřenou směsí, která vytváří zábavný příběh, při kterém se budete bavit od začátku do konce. A nebyl by to Mrakoplaš, aby opět nezachránil svět, nebo alespoň jednu říši rozkládající se po celém kontinentu, před zhoubou. To asi není pro nikoho překvapení, když je pěšcem bohyně Štěstí. Zajímavé ale určitě bude, jakým způsobem se mu to povede tentokrát.

Petr Čáp
24.07.2023