Pohyblivé obrázky

(hlasů: 5, průměr: 4.6)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
Název
Moving Pictures

Pohyblivé obrázky

Pohyblivé obrázky
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání199019962011
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran412408
ISBN80-7197-004-2978-80-7197-379-9

Anotace

Všechno začalo v tajemném Holy Woodu – Svatém lese. Tam se zrodila myšlenka, a když pak alchymisté na Zeměploše objevili magii stříbrného plátna, roztočily se kamery, takže skřeti-malíři sebou museli skutečně hodit. Brzo se vynořily první mužské a ženské hvězdy a pustili se do boje se zlem a filmovou reklamou.
Dejte si sáček brambůrků s sledujte natáčení světového trháku Střed proti Okraji – nejpodivnějšímu filmu z prostředí občanské války. Vášnivá sága lásky odehrávající se na pozadí šílícího světa! Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

Série

Informace o sérii

Mrakoplaš a mágové

Mrakoplaš je hrdinou, který se nikdy hrdinou stát nechtěl. Jediné, po čem toužil, bylo útulné místečko na Neviditelné univerzitě, kde se studenti učí magii. V Barvě kouzel však byl z univerzity vyhnán, protože hrubě porušil univerzitní řád. Díky tomu, že se nechal najmout Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, jako průvodce, mohli jsme si prohlédnout mnoho koutů Zeměplochy. Barva kouzel je jediným zeměplošským románem, který má otevřený konec. Příběh pak pokračuje v Lehkém fantastičnu, kde Mrakoplaš zachrání Zeměplochu před zkázou.

Mrakoplaš se znovu objeví až v Magickém prazdroji, kdy se vydává na cesty po Zeměploše, aby opět zachránil celý svět. V důsledku toho však zmizí v Podzemních rozměrech, dimenzi, ve které žijí tvorové z vašich nočních můr, aby se z tohoto světa opět vynořil v Erikovi jako démon, který musí démonologu Erikovi splnit tři přání. Ta tři přání však nefungují tak, jak si Erik představoval.

V Zajímavých časech se Mrakoplaš tentokrát ocitne na Vyvažovacím kontinentu, kde potká své staré známé a zúčastní se dobývání této země společně se Stříbrnou hordou – skupinou přestárlých hrdinů vedené barbarem Cohenem.

V Posledním kontinentu se Mrakoplaš doslovně ocitne na posledním kontinentu, který dosud ještě nenavštívil. V neznámé zemi, která se na mapách označuje jako teror incognita nebo také jako XXXX.

V Posledním hrdinovi (jediný původně ilustrovaný román) si konečně užívá odpočinku na univerzitě, když je arcikancléřem donucen zúčastnit se další výpravy na záchranu světa. Tentokrát má za úkol zastavit svého starého známého barbara Cohena, který se rozhodl vyhodit do povětří Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů.

V posledním románu o mázích Nevídaní akademikové je pak Mrakoplaš jako člen profesorského sboru donucen připojit se do fotbalového týmu Neviditelné univerzity.

Recenze

8/10
Zeměplošská kinematografie

Jak napovídá název této knihy, tentokrát si vzal Pratchett za cíl zparodovat svět kinematografie. Užijete si tak mnoho narážek na známé filmy, filmové postavy anebo na svět showbyznisu.

Hlavní postavu Viktora Grýnbauma, studenta magie, který se rozhodne dát se na dráhu filmového umění, považuji za nejméně zajímavou hlavní postavu Pratchettových Zeměploch. Tento nedostatek ale Pratchett vyvažuje vtipnými a zábavnými věcmi, které se kolem něj dějí.

Můžeme tak sledovat, jak si nový arcikancléř Neviditelné univerzity Vzoromil Výsměšek poradí ve své funkci, a jak mágové reagují na krizi ohrožující jejich svět. Výsměšek je tak silnou postavou, že v pozici arcikancléře zůstane až do konce zeměplošské série.

Také se více dozvíme o životě trollů, kdy pronikneme do jejich milostných námluv v podání trolla Navážky, který praštil se zaměstnáním rozpleskávače (vyšší verze vyhazovače) U Prokopnutého bubnu.

Hodně prostoru je pak dáno Kolíkovi Aťsepicnu, který využil příležitosti vydělat nějaké prachy v kinematografickém oboru a chytá se každého nápadu, který by se dal v tomhle směru zpeněžit.

Kniha však má kromě nevýrazné hlavní postavy i slabý příběh. U jiných autorů bych to bral jako velké negativum, proč se rozhodnout knihu nečíst. Pratchett ale dokázal i na tak chabém základě vytvořit tolik humorných scén, že se i přes to budete bavit od začátku do konce. Jedná se tedy o slabší zeměplošský díl, který je však v porovnání s  humornou fantasy jiných autorů stále na vysoké úrovni.

Petr Čáp
31.01.2023