Víte, že?

Kouzelné slůvko SHAZAM

„Dal bych přednost troše magické pomoci.“
„No, to není moje nejsilnější stránka,“ přiznal se Mrakoplaš. „Nikdy jsem na to neměl tu pravou trpělivost. Ono to není jen tak nějak ukázat prstem a říct ,Kazam‘ -“
Ozval se zvuk, jako kdyby sjel oktarínový blesk do kamenné stěny a rozdrtil ji na tisíc do bělá rozžhavených úlomků. A nebylo divu, protože přesně to se stalo.
Nijel se po chvíli omámeně vyškrabal na nohy a plácáním hasil několik doutnajících míst na své kožené vestě.
„To jo,“ prohlásil hlasem člověka, který je odhodlaný neztratit sebeovládání. „Výborně. Skvěle. Teď to necháme chvilku vychladnout, co? A pak bychom mohli…, potom bychom měli…, potom musíme vypadnout…“
Maličko si odkašlal.
„Nngh,“ prohlásil Mrakoplaš. Upřeně zíral na špičku svého prstu, který držel na vzdálenost paže před sebou s výrazem dávajícím jasně najevo, jak lituje toho, že nemá ruce delší.
Magický prazdroj

Americký komiksový hrdina Billy Batson se pomocí magického slova „Shazam“ proměňoval v Kapitána Marvela. Shazam bylo jméno entity, která v sobě skrývala pět bohů a jednu biblickou postavu.

Díky tomuto magickému slovu pak získával Kapitán Marvel své magické schopnosti: Moudrost krále Šalamouna, fyzickou sílu Herkula, výdrž Titána Atlanta, na jehož bedrech spočívá celý svět, magickou moc Dia, odvahu Achilla a rychlost Merkura, posla bohů.

Solomon (Šalamoun)

Herkules

Atlas

Zeus

Achilles

Merkur

Je zřejmé, že si tvůrci Kapitána Marvela a jeho kouzelného slůvka Shazam nedělali žádné starosti s tím, odkud berou inspiraci pro skladbu tohoto magického slova. Šalamoun byl skutečnou historickou postavou, králem Izraelského království. Herkules (resp. Hérakles), Atlas, Zeus a Achilles pak pochází z řecké mytologie. Merkur naopak z římské mytologie, kdy se jedná o boha obchodu, zlodějů a štěstí a jeho protějškem v řecké mytologii je bůh Hermés, který byl poslem bohů a honosil se svou rychlostí.

Kapitán Marvel a jeho magické slovo pak byli v roce 2019 převedeni do filmové tvorby pod názvem Shazam! V roce 2023 pak následovalo pokračování. Filmy se neubránily určité infantilnosti, která by nebyla takovým problémem v animované tvorbě, ale v té filmové byla do očí bijící.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

03.06.2024
Petr Čáp

Ze stejné knihy...