Víte, že?

Elániův botový index

Vezměte si například boty. On si vydělal třicet devět tolarů měsíčně plus příplatky. Pár skutečně dobrých kožených bot stál padesát tolarů. Ale boty za přijatelnou cenu, takové, které vydržely sezónu, někdy i dvě, i když po tom, co se ošlapaly, do nich pekelně teklo, stály deset tolarů. Právě takové boty si Elánius kupoval a nosil je, dokud vydržely. Druhou sezónu už mívaly podrážky tak slabé, že i v mlhavé noci poznal podle dláždění, na kterém místě Ankh-Morporku se právě nachází.
Věc spočívala v tom, že dobré boty vydržely roky a roky. Člověk, který si mohl dovolit dát padesát tolarů za pořádné boty, měl obutí, jež jeho nohy udrží v suchu ještě za deset let, zatímco chudák, který si mohl dovolit dát za boty jen deset tolarů, utratí za stejnou dobu sto tolarů, a přitom bude mít prakticky pořád mokré nohy!
Tohle byla “botová teorie” sociálně-ekonomické nespravedlnosti kapitána Elánia.
Muži ve zbrani

Britská spisovatelka Jack Monroe plánuje publikovat ekonomický index zabývající se “zákeřně stoupajícími cenami nejzákladnějších verzí nezbytných položek v supermarketech”. Tento index, poukazující na neustále stoupající cenu všech základních potřeb, by měl nést jméno Sama Elánia a jeho socio-ekonomické “botové teorie”.

“Botová teorie” pochází z knihy Muži ve zbrani a Elánius v ní vysvětluje, že být chudý vlastně stojí spoustu peněz – zatímco bohatý člověk si za vysokou, ale jednorázovou částku koupí dobrý pár bot, který mu vydrží roky, chudý člověk si musí kupovat levnější boty, které ale musí mnohem častěji nahrazovat. Monroe chce tedy názvem svého indexu odkazovat na to, že chudší lidé musí utrácet stále více a více peněz například za jídlo.

O povolení použít pro svůj index název “the Vimes Boots Index”, tedy “Elániův botový index”, požádala Monroe správu pozůstalosti Terryho Pratchetta. Ta jí povolení ve středu 26. ledna 2022 udělila a Pratchettova dcera Rihanna prohlásila, že by Pratchett určitě byl na tento název pyšný a že index, který má pomoci bojovat proti chudobě, je pokračováním Pratchettova odkazu.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

02.02.2022
Jon Silverstone

Ze stejné knihy...