Muži ve zbrani

ze série Hlídka

(hlasů: 5, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevMen at ArmsMuži ve zbraniMuži v zbrani
AutorTerry PratchettTerry Pratchett Terry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyBrian Terrero
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání199319972020
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressVydavateľstvo Slovart
Počet stran430360
ISBN80-7197-122-7978-80-556-4191-1

Anotace

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu… tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného.

Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými – od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou Noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi.

Série

Informace o sérii

Hlídka

Tato série začne klasicky pro noirovské téma, kdy hlavní postavou je kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, který svůj smutek a zklamání světem utápí v alkoholu. Velká výzva, tedy nebezpečí, že město bude zničeno drakem, ho však dostatečně zburcuje. Hlavním stimulem k jeho přerodu se stane svobodník čekatel Karotka a jeho čirá poctivost, čestnost a přátelská povaha, které odolá jen málokdo. Tento nový člen Hlídky se ve Stráže! Stráže! objeví ve městě jako naprostý nováček, a je tedy zcela nedotčen místní zkažeností. Těmto dvěma mužům pak sekundují věčný seržant Tračník a desátník Nóblhóch, kteří znají všechny fígle, jak se ulít z nepříjemné práce strážníka.

Po záchraně města před drakem se díky své účasti může Noční hlídka v Mužích ve zbrani rozrůst o další nové členy. Dosud lidská posádka (počítán i desátník Nóblhóch, který o své příslušnosti k lidské rase musí nosit písemné potvrzení) se rozšíří o jednoho trola a trpaslíka, mezi jejichž národy jsou neustálé sváry. Třetí nováček však představuje největší potíže. Jedná se totiž o ženu, která má navíc jedno tajemství. Přesto se tito noví policisté nakonec dají dohromady a pod vedením kapitána Elánia a desátníka Karotky vyřeší případ vražd spáchanými neznámou zbraní ukradenou z muzea Cechu vrahů.

Nohách z jílu hlídka řeší záhadné vraždy, které mají něco společného s golemy, které lidé ve městě využívají na ty nejhorší práce. Zdá se, že se mezi golemy, považované za stroje bez duše, skrývá vrah.

Hrrr na ně! se ve vodách mezi Ankh-Morporkem a Klačí vynoří nový ostrov, kvůli kterému se tyto dva státy rozhodnou válčit. A velitel Elánius považuje válku za jeden z největších zločinů. Proto vytvoří vlastní jednotku určenou k zastavení této počínající války.

Velitel Elánius je v Pátém elefantovi Patricijem Ankh-Morporku donucen, aby se se svou manželkou vydal do Bjonku v Überwaldu na diplomatickou misi. Problémem je to, že Bjonk je ovládán upíry, vlkodlaky a trpaslíky. A také to, že Elánius je sice dobrým poldou, ale špatným diplomatem, protože se nebojí říkat to, co si myslí.

Noční hlídce velitel Elánius očekává narození svého prvního potomka. Klidné očekávání mu však zhatí maniakální vrah Karcer, se kterým se propadne do minulosti, do doby, kdy jeho mladší já zrovna nastoupilo do městské hlídky. Karcer zabije seržanta, který měl mladého Elánia naučit vše o práci policisty, a tak starému Elániovi nezbývá, než začít učit sám sebe a znovu se zúčastnit ankh-morporského občanského povstání.

Buch! se konečně dozvíme, co se skrývá za oboustrannou nenávistí mezi troly a trpaslíky, kdy se Elánius pokusí zastavit další kolo rasové války mezi těmito rasami, které se vzájemně obviňují ze zrady v bitvě v Koumském údolí.

Na závěr se pak ve Šňupci velitel Elánius a jeho Hlídka vypořádává s otroctvím rasy, kterou „civilizovaní“ obyvatelé Zeměplochy považují za méněcenou.

Recenze

10/10
Policisté především

Druhá kniha z podsérie o Hlídce je ještě o něco lepší, než předchozí, kdy rozvíjí staré postavy, ale přináší i zcela nové, neméně zajímavé.

Hlavní příběh se týká detektivního pátrání po vrahovi, který zabíjí občany Ankh-Morporku neznámou tajemnou zbraní. A protože se jedná o občany, které nestojí nikomu za to, aby si zaplatili služby Cechu vrahů, a navíc se jedná o vraždy bez řádného vystavení potvrzení o profesionální exhumaci, jedná se o případ spadající pod pravomoc městské hlídky.

Kapitán Elánius se změnil z opileckého ztroskotance v muže, kterému jde o dobro občanů Ankh-Morporku, a to případně i proti jejich vůli. Sám se tedy vydává tuto záhadu vyřešit. V tom mu pomáhá zejména jeho nově nabyté sebevědomí, které získal po úspěšném vyřešení dračího problému. Vliv na změnu jeho chování má také jeho nový vztah se Sybilou Berankinovou, která do jeho uniformního života přinesla štěstí, ale také nezanedbatelné bohatství a postavení. Elánius má sice trochu problémy se se svým novým postavení ve společnosti vyrovnat, ale to mu nebrání v tom, aby tento nově získaný vliv bez skrupulí využíval během výkonu své služby.

Ke změnám dochází i u desátníka Karotky, který se po prvních zmatcích pochopitelných u "důlního balíka", který nikdy nenavštívil město, rychle stává ve zkušeného policistu, který se adaptoval na systém cechů fungujících v Ankh-Morporku. Svou poctivost a pravdomluvnost pak proti zločincům používá jako velmi nezvyklou a funkční zbraň.

Desátník Nóblhóch a seržant Tračník naopak zůstávají ve své původní podobě jako archetypy policistů, kteří se snaží vyhýbat jakýmkoliv problémům a těžkostem, třeba tím, že někde v závětří hlídají budovu, aby ji náhodou někdo neukradl. Jejich vzájemné proslovy by vám mohly připomínat Laurela a Hardyho, kdyby se nejednalo o komiky němého filmu. Noby a Fred jsou každopádně mnohem vtipnější.

Tato původní skupina policistů je doplněna novými policisty strážníky Potroublem, Navážkou a Anguou. Navážka je jedinou postavou z těchto tří, která se již v předchozích Zeměplochách objevila. Jako trol vykonával různé podřadné práce bouchače, a to až za hranicí zákona. Díky svého vztahu s trolkou Rubínou se však rozhodl začít pracovat poctivě. Strážník Potroublo je naopak trpaslík. Obě tyto rasy pak mají ve městě složitou koexistenci, asi jako Britové a Irové v Belfastu. Tím vznikají nové zábavné scény, neboť je využita vzájemná řevnivost mezi jejich rasami, ale zároveň také jistá sounáležitost druha ve zbrani.

Stejně tak je zajímavá i svobodnice Angua jako první žena, která vzala místo jako "muž" Hlídky. Kromě toho má však Angua jedno tajemství, které se snaží tajit před všemi svými kolegy.

Přestože je zde silná hlavní zápletka, zajímavější je sledování vzájemných vztahů starých i nových policistů, odkrývání jejich tajemství a charakterů. Pratchett tyto postavy velmi umně používá k tomu, aby rozehrál spoustu zábavných scén.

Tento díl předznamenává budoucí rozvíjení Hlídky z malé skupinky zoufalců do elitní skupiny mužů a žen zákona. Je až překvapivé, že Pratchett dokázal i v dalších dílech stoupat v kvalitě této podsérie ještě dále a dokázal z ní tak udělat tu nejlepší zeměplošskou podsérii.

Petr Čáp
26.06.2023