Víte, že?

Smaragdová řeka

Dokonce i na Zeměploše, s jejím malým slunéčkem, které křižuje nad otáčejícím se světem, se mění roční období. V Ankh-Morporku, největším ze zeměplošských měst, bylo právě prvojaro odstrčeno prvolétem, ale tomu už se pomalu na záda mačkal prvopodzim.
Zeměpisně řečeno, ve městě samém nebylo tak docela jednoduché ty rozdíly rozeznat, i když je třeba říci, že v pozdním jaru nabýval povlak na hladině řeky nádhernou smaragdově zelenou barvu.
Nohy z jílu

Pan Pratchett zde odkazuje k svátku svatého Patrika, který je dnes oslavován po celém světě 17. března (tedy skoro na jaře). Svátek je pojmenován po patronu Irů, svatému Patrikovi, irskému biskupovi, který do země přinesl křesťanství (ano, ta obdoba s Cyrilem a Metodějem je zjevná) a převážnou část obyvatelstva kristianizoval. Vzhledem k vysokému počtu irského obyvatelstva v zemích Severní Ameriky je tento svátek již dlouhá léta slaven právě tam, a to nejen irskými přistěhovalci (a jejich potomky). Pro USA a Kanadu (a další země s irským obyvatelstvem) je typické, že v tento den lidé nosí barevné oblečení (zelené), auta mají speciální ozdoby (zelené) a jedí speciální jídla (zelená). Megalomanie oslav dosáhla takových rozměrů, že v tento den můžeme vidět zelenou vodu ve fontáně u Bílého Domu, a právě řeky (nejznámější NY a Boston) jsou barveny (do zelena). Ve městech se také pořádají slavnostní průvody.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

08.11.2021
George