Nohy z jílu

ze série Hlídka

(hlasů: 6, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevFeet of ClayNohy z jíluNa hlinených nohách
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání199619992022
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressVydavateľstvo Slovart
Počet stran429344
ISBN978-80-556-4047-1

Anotace

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města.

Série

Informace o sérii

Hlídka

Tato série začne klasicky pro noirovské téma, kdy hlavní postavou je kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, který svůj smutek a zklamání světem utápí v alkoholu. Velká výzva, tedy nebezpečí, že město bude zničeno drakem, ho však dostatečně zburcuje. Hlavním stimulem k jeho přerodu se stane svobodník čekatel Karotka a jeho čirá poctivost, čestnost a přátelská povaha, které odolá jen málokdo. Tento nový člen Hlídky se ve Stráže! Stráže! objeví ve městě jako naprostý nováček, a je tedy zcela nedotčen místní zkažeností. Těmto dvěma mužům pak sekundují věčný seržant Tračník a desátník Nóblhóch, kteří znají všechny fígle, jak se ulít z nepříjemné práce strážníka.

Po záchraně města před drakem se díky své účasti může Noční hlídka v Mužích ve zbrani rozrůst o další nové členy. Dosud lidská posádka (počítán i desátník Nóblhóch, který o své příslušnosti k lidské rase musí nosit písemné potvrzení) se rozšíří o jednoho trola a trpaslíka, mezi jejichž národy jsou neustálé sváry. Třetí nováček však představuje největší potíže. Jedná se totiž o ženu, která má navíc jedno tajemství. Přesto se tito noví policisté nakonec dají dohromady a pod vedením kapitána Elánia a desátníka Karotky vyřeší případ vražd spáchanými neznámou zbraní ukradenou z muzea Cechu vrahů.

Nohách z jílu hlídka řeší záhadné vraždy, které mají něco společného s golemy, které lidé ve městě využívají na ty nejhorší práce. Zdá se, že se mezi golemy, považované za stroje bez duše, skrývá vrah.

Hrrr na ně! se ve vodách mezi Ankh-Morporkem a Klačí vynoří nový ostrov, kvůli kterému se tyto dva státy rozhodnou válčit. A velitel Elánius považuje válku za jeden z největších zločinů. Proto vytvoří vlastní jednotku určenou k zastavení této počínající války.

Velitel Elánius je v Pátém elefantovi Patricijem Ankh-Morporku donucen, aby se se svou manželkou vydal do Bjonku v Überwaldu na diplomatickou misi. Problémem je to, že Bjonk je ovládán upíry, vlkodlaky a trpaslíky. A také to, že Elánius je sice dobrým poldou, ale špatným diplomatem, protože se nebojí říkat to, co si myslí.

Noční hlídce velitel Elánius očekává narození svého prvního potomka. Klidné očekávání mu však zhatí maniakální vrah Karcer, se kterým se propadne do minulosti, do doby, kdy jeho mladší já zrovna nastoupilo do městské hlídky. Karcer zabije seržanta, který měl mladého Elánia naučit vše o práci policisty, a tak starému Elániovi nezbývá, než začít učit sám sebe a znovu se zúčastnit ankh-morporského občanského povstání.

Buch! se konečně dozvíme, co se skrývá za oboustrannou nenávistí mezi troly a trpaslíky, kdy se Elánius pokusí zastavit další kolo rasové války mezi těmito rasami, které se vzájemně obviňují ze zrady v bitvě v Koumském údolí.

Na závěr se pak ve Šňupci velitel Elánius a jeho Hlídka vypořádává s otroctvím rasy, kterou „civilizovaní“ obyvatelé Zeměplochy považují za méněcenou.

Recenze

9/10
Golemové všech jílů, spojte se!

Neznalý čtenář může být zmaten, protože nakladatelství Talpress před touto knihou vydalo nejprve Hrrr na ně!, přestože ději v podsérii Noční hlídky předchází právě Nohy z jílu. Důvodem tohoto marketingového rozhodnutí byla plánovaná návštěva Terryho Pratchetta v Praze, kdy Nohy z jílu byly provázané z pověstí o českém golemovi, a tedy se jednalo o román vhodnější pro autorské podepisování konané v Praze. Doporučuji tedy přečíst nejprve Nohy z jílu a pak teprve Hrrr na ně! V opačném případě budete mít zmatek ve vývoji postav.

Nohy z jílu mají pro české čtenáře zvláštní kouzlo, neboť se zde objevují golemové, které Pratchett vytvořil po vzoru staré české legendy o Rabi Löwovi a jeho hliněném golemovi. Je zde i vidět značná změna v charakteru kapitána Elánia, který se už nebojí vyšetřovat skutečné zločiny. Těmi jsou záhadné vraždy, které nějak souvisejí s golemy, a také s útoky na lorda Vetinariho, který je nevysvětlitelným způsobem postupně otravován.

Je zde také zahájena zábavná vedlejší dějová linka táhnoucí se až do románu Noční hlídka, týkající se vztahů kapitána Elánia a Cechu vrahů, který se jej snaží opakovaně zabít v souladu s platnými zákony Ankh-Morporku. Elánius si pak tyto legitimní pokusy o jeho inhumaci užívá a bere to jako sport, aby neustále zůstal fit a ve střehu.

Také sledujeme další postupné rozrůstání Hlídky jako takové, kdy se zde objevují další nové zajímavé postavy. A jedna z těchto nových postav rozvíří už tak neklidné vody ankh-morporské společnosti, té trpasličí obzvlášť. Jedná se o skandál podobný tomu, když se první ženy v USA rozhodly vyjít na pláž ve dvoudílných plavkách. Elánius naštěstí i nadále razí heslo, že jsi především policista, a pak teprve trol, trpaslík nebo žena.

Záhada otravy lorda Vetinariho se pak dokáže měřit i s takovými detektivními případy, před kterými stáli takové detektivní formáty jako Sherlock Holmes nebo Hercule Poirot.

Petr Čáp
04.09.2023