Stráže! Stráže!

ze série Hlídka

(hlasů: 7, průměr: 4.9)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevGuards! Guards!Stráže! Stráže!Stráže! Stráže!
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198919952009
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran382384
ISBN80-85609-70-3978-80-7197-376-8

Anotace

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.

Série

Informace o sérii

Hlídka

Tato série začne klasicky pro noirovské téma, kdy hlavní postavou je kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, který svůj smutek a zklamání světem utápí v alkoholu. Velká výzva, tedy nebezpečí, že město bude zničeno drakem, ho však dostatečně zburcuje. Hlavním stimulem k jeho přerodu se stane svobodník čekatel Karotka a jeho čirá poctivost, čestnost a přátelská povaha, které odolá jen málokdo. Tento nový člen Hlídky se ve Stráže! Stráže! objeví ve městě jako naprostý nováček, a je tedy zcela nedotčen místní zkažeností. Těmto dvěma mužům pak sekundují věčný seržant Tračník a desátník Nóblhóch, kteří znají všechny fígle, jak se ulít z nepříjemné práce strážníka.

Po záchraně města před drakem se díky své účasti může Noční hlídka v Mužích ve zbrani rozrůst o další nové členy. Dosud lidská posádka (počítán i desátník Nóblhóch, který o své příslušnosti k lidské rase musí nosit písemné potvrzení) se rozšíří o jednoho trola a trpaslíka, mezi jejichž národy jsou neustálé sváry. Třetí nováček však představuje největší potíže. Jedná se totiž o ženu, která má navíc jedno tajemství. Přesto se tito noví policisté nakonec dají dohromady a pod vedením kapitána Elánia a desátníka Karotky vyřeší případ vražd spáchanými neznámou zbraní ukradenou z muzea Cechu vrahů.

Nohách z jílu hlídka řeší záhadné vraždy, které mají něco společného s golemy, které lidé ve městě využívají na ty nejhorší práce. Zdá se, že se mezi golemy, považované za stroje bez duše, skrývá vrah.

Hrrr na ně! se ve vodách mezi Ankh-Morporkem a Klačí vynoří nový ostrov, kvůli kterému se tyto dva státy rozhodnou válčit. A velitel Elánius považuje válku za jeden z největších zločinů. Proto vytvoří vlastní jednotku určenou k zastavení této počínající války.

Velitel Elánius je v Pátém elefantovi Patricijem Ankh-Morporku donucen, aby se se svou manželkou vydal do Bjonku v Überwaldu na diplomatickou misi. Problémem je to, že Bjonk je ovládán upíry, vlkodlaky a trpaslíky. A také to, že Elánius je sice dobrým poldou, ale špatným diplomatem, protože se nebojí říkat to, co si myslí.

Noční hlídce velitel Elánius očekává narození svého prvního potomka. Klidné očekávání mu však zhatí maniakální vrah Karcer, se kterým se propadne do minulosti, do doby, kdy jeho mladší já zrovna nastoupilo do městské hlídky. Karcer zabije seržanta, který měl mladého Elánia naučit vše o práci policisty, a tak starému Elániovi nezbývá, než začít učit sám sebe a znovu se zúčastnit ankh-morporského občanského povstání.

Buch! se konečně dozvíme, co se skrývá za oboustrannou nenávistí mezi troly a trpaslíky, kdy se Elánius pokusí zastavit další kolo rasové války mezi těmito rasami, které se vzájemně obviňují ze zrady v bitvě v Koumském údolí.

Na závěr se pak ve Šňupci velitel Elánius a jeho Hlídka vypořádává s otroctvím rasy, kterou „civilizovaní“ obyvatelé Zeměplochy považují za méněcenou.

Recenze

10/10
Statičtí hrdinové

Je to kniha, která se dá doporučit pro čtenáře, kteří se Zeměplochou dosud nepřišli do styku. Pratchett zde má již ucelenou představu o tom, jak má svět Zeměplochy fungovat, a také si již utvořil přesné charaktery některých důležitých postav tohoto světa, jako je Patricij lord Havelock Vetinari nebo Smrť. Také se jedná o první díl série o Hlídce, takže nový čtenář netápe u nových postav příběhu.

Stráže! Stráže! patří do období, které nazývám zlatou érou Zeměplochy, protože má kvalitní ústřední příběh, ale také spoustu humoru, kdy téměř na každé stránce knihy je něco, co vás může rozesmát nebo pobavit.

Navíc se tu poprvé objevuje jeden z nejoblíbenějších a nejlepších zeměplošských hrdinů kapitán Elánius, který je parodií na klasické noirovské detektivy, kteří zahodili svou kariéru po ztrátě své lásky, a místo toho se dali na pití. Elániovou ztracenou láskou je pak samotné město, u kterého už vzdal snahu o nápravu.

Po příchodu nového člena Noční hlídky Karotky Rudykopalssona, příkladného poctivého mladého chlapce, který dodržuje zákony města přesně podle regulí, se však dá dohromady, a z opilého ztroskotance se postupně mění v hrdinu hodného následování. Co na tom, že ho následuje pouze svobodník Karotka, a další dva jeho podřízení desátník Noby Nóblhóch a seržant Alfréd Tračník. Tito dva zbylí muži Noční hlídky jsou tradičním archetypem mužů zákona, jejichž hlavním zájmem je přežít další noční šichtu bez jakéhokoliv vzrušení či zranění, někde v teple nebo aspoň v závětří.

Hlavním zdrojem problémů této malé skupinky policistů je skutečný drak ohrožující obyvatele města. A tuto hrozbu Elánius považuje za osobní útok na jeho osobu, protože Ankh-Morpork je JEHO město. Proto společně se svými kolegy pátrá po zločinci, který draka ovládá.

Příběh je o hrdinství, kdy se i navzdory strachu postavíte nebezpečí, přestože víte, že šance na vítězství je jen jedna ku milionu. A také o cti, když bojujete za správnou věc, i přes takto malou šanci na úspěch. A že hrdinou se může stát i obyčejný polda, přestože ví, že se vděku od lidí, jež chrání, nikdy nedočká. Hrdiny tu tak jsou obyčejní lidé, kteří ve většině jiných příběhů jsou obyčejnými statisty. Policisté, co většinou jen dělají křoví těm opravdovým tvrdým hrdinům. Tady se ale ze statických hrdinů stávají hrdinové stateční.

Petr Čáp
30.12.2022