Hrrr na ně!

ze série Hlídka

(hlasů: 6, průměr: 4.5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevJingoHrrr na ně!
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání19971999
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství Talpress
Počet stran486
ISBN80-7197-0687-9

Anotace

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje “VÁLKA”. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce “Dnes nezapomeň” napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora.

Série

Informace o sérii

Hlídka

Tato série začne klasicky pro noirovské téma, kdy hlavní postavou je kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, který svůj smutek a zklamání světem utápí v alkoholu. Velká výzva, tedy nebezpečí, že město bude zničeno drakem, ho však dostatečně zburcuje. Hlavním stimulem k jeho přerodu se stane svobodník čekatel Karotka a jeho čirá poctivost, čestnost a přátelská povaha, které odolá jen málokdo. Tento nový člen Hlídky se ve Stráže! Stráže! objeví ve městě jako naprostý nováček, a je tedy zcela nedotčen místní zkažeností. Těmto dvěma mužům pak sekundují věčný seržant Tračník a desátník Nóblhóch, kteří znají všechny fígle, jak se ulít z nepříjemné práce strážníka.

Po záchraně města před drakem se díky své účasti může Noční hlídka v Mužích ve zbrani rozrůst o další nové členy. Dosud lidská posádka (počítán i desátník Nóblhóch, který o své příslušnosti k lidské rase musí nosit písemné potvrzení) se rozšíří o jednoho trola a trpaslíka, mezi jejichž národy jsou neustálé sváry. Třetí nováček však představuje největší potíže. Jedná se totiž o ženu, která má navíc jedno tajemství. Přesto se tito noví policisté nakonec dají dohromady a pod vedením kapitána Elánia a desátníka Karotky vyřeší případ vražd spáchanými neznámou zbraní ukradenou z muzea Cechu vrahů.

Nohách z jílu hlídka řeší záhadné vraždy, které mají něco společného s golemy, které lidé ve městě využívají na ty nejhorší práce. Zdá se, že se mezi golemy, považované za stroje bez duše, skrývá vrah.

Hrrr na ně! se ve vodách mezi Ankh-Morporkem a Klačí vynoří nový ostrov, kvůli kterému se tyto dva státy rozhodnou válčit. A velitel Elánius považuje válku za jeden z největších zločinů. Proto vytvoří vlastní jednotku určenou k zastavení této počínající války.

Velitel Elánius je v Pátém elefantovi Patricijem Ankh-Morporku donucen, aby se se svou manželkou vydal do Bjonku v Überwaldu na diplomatickou misi. Problémem je to, že Bjonk je ovládán upíry, vlkodlaky a trpaslíky. A také to, že Elánius je sice dobrým poldou, ale špatným diplomatem, protože se nebojí říkat to, co si myslí.

Noční hlídce velitel Elánius očekává narození svého prvního potomka. Klidné očekávání mu však zhatí maniakální vrah Karcer, se kterým se propadne do minulosti, do doby, kdy jeho mladší já zrovna nastoupilo do městské hlídky. Karcer zabije seržanta, který měl mladého Elánia naučit vše o práci policisty, a tak starému Elániovi nezbývá, než začít učit sám sebe a znovu se zúčastnit ankh-morporského občanského povstání.

Buch! se konečně dozvíme, co se skrývá za oboustrannou nenávistí mezi troly a trpaslíky, kdy se Elánius pokusí zastavit další kolo rasové války mezi těmito rasami, které se vzájemně obviňují ze zrady v bitvě v Koumském údolí.

Na závěr se pak ve Šňupci velitel Elánius a jeho Hlídka vypořádává s otroctvím rasy, kterou „civilizovaní“ obyvatelé Zeměplochy považují za méněcenou.

Recenze

9/10
Válka jako zločin

Recenze na další díl o Hlídce Hrrr na ně!, kdy velitel Elánius a jeho kompanie se rozhodne vyřešit po svém ten největší zločin lidstva - válku.

Tato kniha z podsérie o Hlídce vyšla před vydáním knihy Nohy z jílu, která však chronologicky patří před ni. Jednalo se o marketingový tah nakladatelství Talpress, neboť v Nohách z jílu se vyskytují golemové ve stylu pražské legendy o Rabi Löwovi. A Terry Pratchett měl zrovna v plánu navštívit Prahu, takže Nohy z jílu byly tou nejvhodnější zeměplošskou knihou k podpisu. Proto se její vydání pozdrželo. To však až doteď mate všechny čtenáře, kteří čtou Zeměplochu v češtině popořadě. Doporučujeme tedy přečíst nejprve Nohy z jílu, a až poté Hrrr na ně!

Hrrr na ně! si Pratchett bere na mušku mezinárodní žabomyší války o půdu, o kterou ve skutečnosti nikdo nestojí. Mezi dvěma mocnými státy, Ankh-Morporkem a Klačí, se vynořil z vod nový ostrov. Obě země si na něj činí výhradní právo, přestože ostrov přináší spíše jen potíže než nějaké zisky. Proto se podle civilizovaných pravidel obě země připravují na válku. To se však nelíbí veliteli Elániovi, který považuje válku za největší zločin. Jako velitel městské hlídky toho moc nezmůže. Naštěstí pro něj si však vzal lady Berankinovou, takže i on se stal šlechticem. A šlechtic má podle ankh-morporských zákonů oprávnění vytvářet vojenské jednotky. Jistě je jen shodou náhod, že se mu do jeho armády přihlásí většina členů z jeho Hlídky.

Další kniha ze série o Hlídce se tentokrát neodehrává jen v Ankh-Morporku, ale také v Klači, kde se objeví Elánius se svými vojáky. Pobaví pak zejména role Tračníka a Nobyho v Patricijově plánu, jak ukončit válku mezi těmito dvěma národy. A také Elániův sluha Jeefes, který jako správný patriot vstoupí do armády, aby zatočil se zákeřnými nepřáteli Ankh-Morporku, kteří jsou na jednu stranu v jeho městě trpěni jako příživníci, protože nepracují, a na druhou stranu poctivým občanům Ankh-Morporku berou práci.

Objeví se zde i několik nových postav. Za zmínku však stojí zejména Jedenasedmdesátihodinový Ahmed a jeho vyprávění, jak přišel ke svému dlouhému jménu.

Petr Čáp
16.10.2023