Víte, že?

Pongo

Knihovník se díval z okna na ubíhající, stále stejnou krajinu. Byl nevrlý a uražený. Měl s tím jistě mnoho společného i onen úplně nový, jasně modrý obojek s velkým nápisem PONGO, který měl kolem krku. Tohle si někdo ošklivě odnese.
Dámy a pánové

Pongo je latinské rodové označení pro orangutana. Také to však je jméno dalmatina, který byl otcem štěňat z animovaného filmu od Dysneyho 101 dalmatinů. Asi i proto je Knihovník tak rozčílen.

Orangutani žijí v přírodě pouze na dvou indonéských ostrovech Sumatra a Borneo. Existují jen tři druhy orangutana – sumaterský, bornejský a tapanulijský. Poslední druh orangutana byl oficiálně objeven teprve v roce 2017 a byl pojmenován podle sumaterské oblasti Tapanuli, která je jediným místem, kde se tento druh vyskytuje.

Terry Pratchett se za svého života stal velmi štědrým dárcem Nadace pro Orangutany (Orangutan Foundation). Své „svěřence“ navštívil osobně v roce 1995 v rezervaci na Borneu, a tuto jeho výpravu do džungle natočil Channel 4.

Podle jeho slov měl být přerod lidského Knihovníka v orangutana jen krátkým vtipem, který se však postupem času vyvinul do zeměplošské osobnosti, kterou původně vůbec nezamýšlel.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

04.10.2021
Petr Čáp