Víte, že?

Drak požírající si vlastní ocas

„Nejdřív jsem padal,“ pokračoval Tethis, „jenže jak sami víte, když padáte, tak to nebolí. Bolí to, když dopadnete, a pode mnou široko hluboko nic nebylo. Padal jsem a viděl, jak se mi můj svět rychle vzdaluje do vesmíru, až mi nakonec zmizel mezi hvězdami.“
„A co bylo dál?“ hlesl Dvoukvítek, který ho bez dechu poslouchal a přitom upíral zrak do mlhavého vesmíru.
„Zmrzl jsem na kámen,“ řekl Tethis. „Naštěstí něco takového náš rod celkem dobře snáší. Příležitostně, většinou když jsem míjel nějaký jiný svět, jsem zase roztál. Tak například jsem viděl svět, který měl kolem dokola vysoký skalnatý hřeben, ale jak jsem brzo zjistil, nebyly to hory, ale největší drak, jakého si dovedete představit, byl zčásti pokryt sněhem a ledovci a v tlamě si držel vlastní ocas. No dostal jsem se tam dost blízko, proletěl jsem kolem jako kometa ve výši sotva nějakých pár mil a byl jsem pryč.
Barva kouzel

Zpodobnění draka kousajícího se do vlastního ocasu se říká Uroboros. Jedná se o symbolické znázornění věčného koloběhu života. Přestože nejznámější spojení Uroborose je se severskou mytologií, tento symbol se objevuje i v jiných kulturách. Nejstarší zmínka se objevuje již ve starověkém Egyptě několik tisíc let před naším letopočtem.

Zmiňovaný drak je tedy hlavně asociací na hada Jörmungandra, stvůry ze severské mytologie. Byl synem zrádného boha Lokiho a společně se svým bratrem vlkem Fenrim byl jedním z hlavních nepřátel světa. Ódin jej jako hrozbu pro svět hodil do moře, ale had tam vyrostl do obrovských rozměrů, až obepínal celý Midgard (svět lidí), kdy se zakusoval do vlastního ocasu.

Při Ragnaröku, posledním boji a konci světa, měl Jörmungandr bojovat s bohem Thórem, který jej nakonec svým kladivem zabil. Krátce na to sám zemřel na otravu jedem, kterým jej Jörmungandr v boji otrávil.

Fanoušci britského humoru a seriálu Červený trpaslík pak nejspíš vědí, že jeden z dílů se jmenuje Uroboros. Děj vypráví o narození Davida Listera, který netuší, kdo jsou jeho rodiče, kdy byl odložen pod kulečníkový stůl s nápisem Ouroboros. V tomhle díle se pak dozví, že on sám je svým otcem, kdy cestoval v čase a ponechal sám sebe v minulosti. Je to tedy odkaz na věčný koloběh jeho vlastního zrození.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

30.05.2022
Petr Čáp

Ze stejné knihy...