Víte, že...

Mort
Že je "mort" francouzsky smrt ví asi většina čtenářů. Hlavní postava tohoto příběhu má však se Smrtěm díky svému jménu ještě jedno pojítko.
26.07.2021
Zobrazit více
Paní Dlaňová a její dcery
Paní Dlaňová jako představená Cechu švadlen a šiček je jednou z nejvýznamějších představitelek moci v Ankh-Morporku. Má však její jméno něco společného s jejím zaměstnáním?
19.07.2021
Zobrazit více
Arcikancléř Počasvosk je Zlopočasný
Práce překladatele není snadná, zejména když překládáte sérii na sebe navazujících knih a u další najednou zjistíte, že jste pro nějakou postavu nezvolili zrovna vhodné jméno. A Galder Počasvosk je ten případ.
12.07.2021
Zobrazit více
Původ Ankh-Morporku
Ankh-Morpork byl sestaven z několika středověkých evropských měst, zejména podle Londýna, Budapešti a Prahy. Co to ale vlastně znamená spojení slov Ankh a Morpork?
05.07.2021
Zobrazit více
A’Tuin vychází z indické mytologie
Zeměplocha má svoji verzi i ve skutečném světě. Podle indické mytologie je Chukwa první a nejstarší želvou, která podpírá celý svět. Podle jiné verze svět podpírá slon Maha-pudma, který stojí na krunýři želvy Chukwa. Ta pluje v prvotním mléčném oceánu Ksheera Sagara.
28.06.2021
Zobrazit více
Čtyřoký Dvoukvítek
Josh Kirby, autor prvních 26 ilustrovaných obálek Zeměplochy, se u prvních dvou knih dopustil mylného zobrazení prvního zeměplošského turisty Dvoukvítka, když špatně pochopil Pratchettův popis této postavy.
26.06.2021
Zobrazit více