Poznámka o tom, jak ležel pět set let na dně jezera je odkazem na legendu o meči Excalibur, která je spojena s králem Artušem. V jedné verzi se tvrdí, že meč vytáhl z kamene, když to jiní nedokázali, a tím se stal králem Británie. Stejně jako náš Přemysl Oráč, ani král Artuš není skutečnou historickou postavou.
V jiné verzi pak Artuš získal tento meč od Jezerní paní, aby mohl vykonat velké skutky. Když došlo na bitvu mezi králem Artušem a Modredem, přežilo tuto bitvu jen pár rytířů kulatého stolu. Přestože královi rytíři zvítězili, sám Artuš byl smrtelně raněn. Jednoho ze svých rytířů, sira Bedivera, před svou smrtí požádal, aby Excalibur vhodil do jezera. Když to rytíř učinil, objevila se ruka Jezerní paní, která si meč vzala zpět.
Poznámka o přetínání hedvábných šátků ve vzduchu je pak odkazem na mnohé asijské filmy se samurajskou a kung-fu tématikou, kde se ostrost katan a jiných mečů vyznačovala tím, že dokázala snadno přetnout lehké hedvábí. Většinou stačilo proti padajícímu hedvábí jen nastavit ostří meče.
Ve fantasy literatuře můžeme najít i mluvící meče. Nejznámějším je nejspíš meč Gurthang z Tolkienova Silmarilionu. Gurthang znamená “černý meč”, kdy jej vlastnil Túrin, který díky tomuto meči získal vlastní přezdívku Mormegil (Černý meč). Tento meč rozprávěl se svým pánem.