Víte, že?

Dunmanifestin

Mysli některých lidí, kteří stanuli tváří v tvář nekonečné galaktické rozloze A’Tuin, odmítly uvěřit smyslům svých těl, a proto budeme tvrdit, že nejúchvatnějším pohledem je nekonečný krajopád, ve kterém se nekonečné vody oceánů Zeměplochy řítí do vesmírného prostoru. Možná, ale, že je to Okrajka, osmibarevná duha, která vzniká ve vzduchu naplněném vodní párou nad krajopádem a klene se kolem celé Plochy. Osmou barvou je samozřejmě oktarína, vyvolaná rozptýlením intenzívního slunečního světla ve výjimečně silném magickém poli.
Možná ale, že nejúchvatnějším místem je Střed. Tam se tyčí k nebi deset mil vysoký pilíř z šedého kamene a zeleného ledu, který proráží mračna a svým vrcholem podpírá Dunmanifestin, sídlo zeměplošských bohů. Zeměploští bohové, přes nádheru světa, který jim leží pod nohama, jsou málokdy spokojeni. Je jistě znepokojující vědět, že se jeden stal bohem na světě, který vznikl jen díky tomu, že i každý křivka nepravděpodobnosti musí mít svůj vzdálenější konec.
Barva kouzel

Dunmanifestin, sídlo bohů na Cori Celesti, která je ve středu Zeměplochy, je parodií na Olymp, horu, kde podle řecké mytologie sídlili nejmocnější z řeckých bohů. Byli to zejména vládce všech bohů Zeus, jeho manželka Héra, Athéna, Apollón, Afrodita, Héfaistos, Áres a mnoho dalších, kteří hráli své hry s osudy obyčejných smrtelníků, stejně jako to dělají ti zeměploští.

Na Dunmanifestinu pak sídlí nejvýznamější bohové Zeměplochy, kteří jsou jakousi směskou bohů z různých starodávných pozemských náboženstvích. Máme zde například Slepého Io, vládce všech bohů (řecký Zeus a zároveň severský Ódin), Bibulous, bůh vína (řecký Dionýsos), krokodýlí bůh Offler (egyptský Sobek), Bast, bohyně věcí zanechaných na zápraží (kočičí egyptská bohyně Bastet), Hoki žertéř (severský Loki) a mnoho dalších.


Dun pochází ze skotštiny a znamená hrad, pevnost. Manifestin je z anglického „manifest“, což lze přeložit do češtiny jako „očividný, prokázaný“. Nebo to také může být podle latinského slova „manifesto“, které znamená „učinit veřejným“.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

14.03.2022
Petr Čáp

Ze stejné knihy...