Dvoukvítek se chytil mříží a namáhavě se k nim přitáhl.
„Vidíš něco?“ zeptal se Hrun odněkud ze tmy u jeho nohou.
„Jenom mraky.“
Hrun spustil Dvoukvítka zase a zem a sedl si na kraj jednoho dřevěných lehátek, která tvořila jediné vybavení cely. „Do hajzlu,“ prohlásil.
„Nezoufej,“ konejšil ho Dvoukvítek.
„Já vůbec nezoufám.“
„Já si myslím, že je to všechno nějaké strašné nedorozumění. Doufám, že nás brzo propustí. Vypadají velice civilizovaně.“
Hrun ho pozoroval zpod hustého obočí. Pokusil se něco říci, ale pak si to rozmyslel. Místo toho si povzdechl.
„A až se vrátíme, budeme moci vyprávět o tom, jak jsme viděli draky!“ pokračoval Dvoukvítek. „Co tomu říkáš.“
„Draci neexistujou,“ odpověděl mu bez zaváhání Hrun. „Posledního zabil před dvěma sty lety Codice z Chimérie. Nevím, co je tohle za zvířata, ale nejsou to draci.“
„Ale vždyť nás nesli vzduchem. A v tom sále jich musely být stovky!“
„Řek bych, že jsou to jenom samý čáry,“ prohlásil Hrun odmítavě.
„No dobře, ale vypadali jako draci,“ pokračoval Dvoukvítek v řeči s přízvukem rostoucího zklamání. „Vždycky, už od malička jsem si přál vidět draka. Draka, který se vznáší na nebi a chrlí plameny...“
„Draci se uměli akorát tak čvachtat v močálech a jediný, co jim šlo z huby, nebyly plameny, ale smrad,“ prohlásil realisticky Hrun a natáhl se na dřevěný kavalec. „Dokonce nebyli ani moc velcí,“ pokračoval. „Shromažďovali palivový dříví.“
„Já jsem slyšel, že hromadili poklady,“ prohlásil poněkud uraženě Dvoukvítek.
– Barva kouzel
Hrdina Codice z Chimérie je jasným odkazem na barbara Conana z Cimérie.
Anglické slovo codice se dá přeložit jako kód, ale používá se zejména ve spojení s právními předpisy. Např. codice penale znamená trestní zákoník.
Země, ze které Codice pochází, se jmenuje podle Chiméry, řecké mytologické obludy, kozy s ohnivým dechem, lví hlavou a hadím tělem. Byla dcerou Echidny, napůl ženy a napůl hada, a stohlavého obra Týfóna, nejstrašlivější obludy řecké mytologie, které se obávali dokonce i nejvyšší bohové. Sourozenci Chiméry byly další známé mytologické příšery – Kerberos, tříhlavý pes hlídající podsvětí, lérnská Hydra, mnohohlavý vodní had, a Orth, dvouhlavý pes obra Géryona.
Stejně jako její sourozenec Kerberos i ona strážila jeden ze vstupů do podsvětí a opovážlivce zabíjela svým plamenným dechem. Zabil ji hrdina Bellerofontés, který přiletěl na okřídleném koni Pegasovi a z bezpečné výšky na ni střílel šípy, kdy ji nakonec dorazil kopím.
Chimérie je také zřejmým odkazem na Cimmerii, barbarskou zemi osídlenou horalskými kmeny, která je rodištěm Howardova barbara Conana, nejznámějšího fantasy hrdiny meče a magie. Zajímavostí může být i to, že Cimmeria je starobylým názvem pro Krym.
Překladatel Jan Kantůrek musel být z tohoto odkazu nadšený, protože po překladu Zeměplochy je jeho dalším nejznámějším dílem právě překlady románů o barbaru Conanovi, a také to bylo jeho srdcovou záležitostí.
O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.