Těžké melodično

ze série Hlídka

(hlasů: 0, průměr: 0)

Hodnocení členů KTP
Koupit na onehotbook.cz
AnglickyČesky
NázevSoul MusicTěžké melodično
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
NamluvilJan Vondráček
Rok vydání20. 4. 2023
VydavatelOneHotBook
Délka nahrávky2x CD, délka 14 hodin 40 minut
EAN8594169484785

Anotace

Namluvil Jan Vondráček

Tenhle chlapík s kytarou hraje jako o život… totiž o svůj život.    

Kolikrát jste už o nějakém koncertu prohlásili, že to byl vskutku magický zážitek? Není proto divu, že na Zeměploše, kde magie opravdu existuje, může síla hudba přemoci dokonce i smrt. Tedy trochu jí pomohla Zuzanka, když zaskakovala za svého dědečka Smrtě, který si vzal, ehm, neplánované volno. A tak se přihodilo, že jednomu mladému bardovi z buranova se do rukou dostala tajemná kytara, jejímž prostřednictvím pronikla do zeměplošského světa Hudba s kamením – hudba divoká, opojná a měnící životy lidí, trpaslíků, trollů i mágů. Jenže rock’n’roll, jehož historii autor mezi řádky nadmíru nápaditým způsobem oživuje, může být stejně jako alkohol ve velkém množství návykový a nebezpečný. A tak Zuzanka stojí před nelehkým úkolem – dát svět zase do pořádku, aniž by připravila o život mládence, jehož srdce nyní bije v rytmu oné magické hudby. A když už jsme u toho, kde se sakra toulá pravý Smrť?    

Audiokniha je součástí řady o Smrťovi v rámci série ÚŽASNÁ ZEMĚPLOCHA.

Série

Informace o sérii

Hlídka

Tato série začne klasicky pro noirovské téma, kdy hlavní postavou je kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, který svůj smutek a zklamání světem utápí v alkoholu. Velká výzva, tedy nebezpečí, že město bude zničeno drakem, ho však dostatečně zburcuje. Hlavním stimulem k jeho přerodu se stane svobodník čekatel Karotka a jeho čirá poctivost, čestnost a přátelská povaha, které odolá jen málokdo. Tento nový člen Hlídky se ve Stráže! Stráže! objeví ve městě jako naprostý nováček, a je tedy zcela nedotčen místní zkažeností. Těmto dvěma mužům pak sekundují věčný seržant Tračník a desátník Nóblhóch, kteří znají všechny fígle, jak se ulít z nepříjemné práce strážníka.

Po záchraně města před drakem se díky své účasti může Noční hlídka v Mužích ve zbrani rozrůst o další nové členy. Dosud lidská posádka (počítán i desátník Nóblhóch, který o své příslušnosti k lidské rase musí nosit písemné potvrzení) se rozšíří o jednoho trola a trpaslíka, mezi jejichž národy jsou neustálé sváry. Třetí nováček však představuje největší potíže. Jedná se totiž o ženu, která má navíc jedno tajemství. Přesto se tito noví policisté nakonec dají dohromady a pod vedením kapitána Elánia a desátníka Karotky vyřeší případ vražd spáchanými neznámou zbraní ukradenou z muzea Cechu vrahů.

Nohách z jílu hlídka řeší záhadné vraždy, které mají něco společného s golemy, které lidé ve městě využívají na ty nejhorší práce. Zdá se, že se mezi golemy, považované za stroje bez duše, skrývá vrah.

Hrrr na ně! se ve vodách mezi Ankh-Morporkem a Klačí vynoří nový ostrov, kvůli kterému se tyto dva státy rozhodnou válčit. A velitel Elánius považuje válku za jeden z největších zločinů. Proto vytvoří vlastní jednotku určenou k zastavení této počínající války.

Velitel Elánius je v Pátém elefantovi Patricijem Ankh-Morporku donucen, aby se se svou manželkou vydal do Bjonku v Überwaldu na diplomatickou misi. Problémem je to, že Bjonk je ovládán upíry, vlkodlaky a trpaslíky. A také to, že Elánius je sice dobrým poldou, ale špatným diplomatem, protože se nebojí říkat to, co si myslí.

Noční hlídce velitel Elánius očekává narození svého prvního potomka. Klidné očekávání mu však zhatí maniakální vrah Karcer, se kterým se propadne do minulosti, do doby, kdy jeho mladší já zrovna nastoupilo do městské hlídky. Karcer zabije seržanta, který měl mladého Elánia naučit vše o práci policisty, a tak starému Elániovi nezbývá, než začít učit sám sebe a znovu se zúčastnit ankh-morporského občanského povstání.

Buch! se konečně dozvíme, co se skrývá za oboustrannou nenávistí mezi troly a trpaslíky, kdy se Elánius pokusí zastavit další kolo rasové války mezi těmito rasami, které se vzájemně obviňují ze zrady v bitvě v Koumském údolí.

Na závěr se pak ve Šňupci velitel Elánius a jeho Hlídka vypořádává s otroctvím rasy, kterou „civilizovaní“ obyvatelé Zeměplochy považují za méněcenou.

Recenze

8/10
Jak zní Těžké melodično

Na konci dubna 2023 vydavatelství OneHotBook doplnilo svůj zeměplošský repertoár o audioknihu Těžké melodično, ve které se poprvé setkáváme se Smrťovou vnučkou Zuzanou Stohelitskou, které je teprve šestnáct let, ale musí s pomocí Krysího Smrtě a mluvícího havrana zastoupit svého dědečka, který si po smrti jejích rodičů prochází krizí. Mezitím do Ankh-Morporku přichází mladý muž, který touží po tom se stát nejslavnějším hudebníkem na Zeměploše – a jak se říká, dávejte si pozor na to, co si přejete.

Na konci dubna 2023 vydavatelství OneHotBook doplnilo svůj zeměplošský repertoár o audioknihu Těžké melodično. Jedná se o druhou audioknihu ze série o Smrťovi, kterou OneHotBook vydalo, a stejně jako předchozí knihu Sekáč ji namluvil herec Jan Vondráček a režíroval Hynek Pekárek, který rovněž režíruje audioknihy o Městské hlídce.

V knize Těžké melodično se poprvé setkáváme se Smrťovou vnučkou Zuzanou Stohelitskou, které je teprve šestnáct let, ale musí s pomocí Krysího Smrtě a mluvícího havrana zastoupit svého dědečka, který si po smrti jejích rodičů prochází krizí. Mezitím do Ankh-Morporku přichází mladý muž, který touží po tom se stát nejslavnějším hudebníkem na Zeměploše – a jak se říká, dávejte si pozor na to, co si přejete.

Těžké melodično je dobře provedená audiokniha při jejíž četbě Jan Vondráček pokračuje ve stejném stylu četby jako u Sekáče. Přímé řeči jednotlivých postav jsou odlišeny různými intonacemi hlasu a dalšími složkami hereckého výkonu, ale méně výrazným způsobem, než jak to dělá Jan Zadražil v sérii o Městské hlídce, což někteří posluchači mohou preferovat.

Tato audiokniha je mírné zklamání z hlediska sound designu. Některé z předchozích zeměplošských audioknih od OneHotBook (jako například Muži ve zbrani nebo Sekáč) byly ve svém sound designu místy experimentální, jelikož v určitých částech v nich četbu doprovází hudba nebo zvukové efekty. Těžké melodično je v tomto směru tradičnější a hudba se vyskytuje pouze v předělech mezi jednotlivými bloky četby. Je to překvapivé, jelikož kniha, jejíž obsah je založen na hudbě, vybízí k inovativnějšímu zvukovému zpracování. Pokud je to chyba nebo ne, ale záleží čistě na vkusu individuálního posluchače.

Aspekt zpracované knihy, který může mít pro někoho vliv na poslech je, že Těžké melodično je o něco složitější pro překlad než jiné Zeměplochy, jelikož velká část vtipů je založena na kulturních narážkách z oblasti rockové hudby. Problém spočívá v tom, že tyto narážky český posluchač nejlépe rozezná v originální angličtině, ale v zeměplošských knihách bývají všechny názvy překládány do češtiny. Ve výsledku jsou některé z nich přeloženy do češtiny a některé zůstávají v originále, což může být pro posluchače rušivé, ale to je záležitost, se kterou se toho nejspíš nedá moc dělat.

Vydavatelství OneHotBook produkuje konzistentně kvalitní audioknihy a Těžké melodično není výjimkou. Další Zeměplocha, na kterou se můžeme těšit, je Maškaráda ze série o čarodějkách. OneHotBook také v současnosti připravuje audio verzi biografie Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou, kterou bude režírovat Hynek Pekárek a číst Jan Vondráček.

Vendula Krobová
09.05.2023