Podivný regiment

ze série Samostatné

(hlasů: 6, průměr: 4)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevMonstrous RegimentPodivný regiment
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyPaul KidbyPaul Kidby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání20032004
VydavatelDoubledayNakladatelství Talpress
Počet stran498
ISBN80-7197-242-8

Anotace

Představte si klikatou říčku, která je hranicí mezi Borogravií a Zlobenii a po každých deštích radikálně změní koryto. Schyluje se k válce. Na území, které po posledních deštích připadlo Borogravii, stále totiž jedna z ankh-morporkských signálních věží. Vládkyně Borogravie dala věž zbourat. Patricij vyslal na ochranu malé Zlobenie a samozřejmě tak trochu i ankh-morporských zájmů, oddíl vojska, jemuž velí Řezník Elánius (jak mu říkají Borogravijci). Na ochranu rodné Borogravie se dá naverbovat i Apoléna, ať už k tomu má důvody jakékoliv. Ztracena mezi vojáky lidmi, vojáky trolly a vojákem Igorem, prodělává na pochodu k hlavním jednotkám tvrdý výcvik pod velením svobodníka Řemendera a desátníka Honzáruma. Apoléna ale brzy zjistí, že ve skutečnosti je mnoho věcí jinak, než se na první pohled zdá.

Série

Informace o sérii

Samostatné

Mezi zeměplošskými romány je pouze pět knih, které nepatří do žádné konkrétní série a vždy se zde objeví hlavní postava, která nemá v jiném dalším zeměplošském románu významější roli.

Pyramidy sice začínají v Ankh-Morporku, kde sledujeme osudy Těpice, studenta cechu vrahů, ale když je zabit jeho otec faraon, je povolán zpátky do svého domova Mžilibaby, proslavené zejména stavbou pyramid. V jeho zemi však dojde k magické katastrofě a všechny ty stovky bohů, které v Mžilibabě uctívají, najednou ožijí a začnou mezi sebou soupeřit.

Pohyblivé obrázky se z větší části odehrávají ve Svatém lese (starodávně Holly Wood), kde se využívá nový vynález kinematografie. Ze známých postav se tu zejména objeví Kolík ASP a mluvící pes Gaspoda. Hlavní postavou je pak zkrachovalý studentský mág Viktor Grýnbaum, který touží stát se filmovým hercem, přestože o herectví vůbec nic neví a o filmu se doyvěděl teprve nedávno.

V románu Malí bohové se pak jednoduchý Bruta setká se svým bohem Omem. Om je však z nedostatku víry uvězněn v těle obyčejné želvy a jeho jediným pravověrným věřícím je právě Bruta. Om se tak s pomocí Bruty opět pokusí vydobít si víru svého lidu, který úpí pod tyranií Kvizice.

Pravda je pak o dalším průmyslovém odvětví, kdy se tentokrát jedná o vynález knihtisku. Hlavní postavou je Mikuláš ze Slova, který se rozhodne tisknout noviny. Má to o to těžší, že na rozdíl od svých konkurentů nechce tisknout výmysly a lži. Příběh se odehrává v Ankh-Morporku, takže se zde jako vedlejší postavy objevují ti, které můžete znát z jiných knih jako jsou členové městské hlídky, Patricij nebo Kolík ASP.

Podivný regiment se odehrává v Borogravii, v zemi, která vede další z mnoha nesmyslných válek, a o ne zcela normálním borogravském regimentu armády. Až na krátký štěk velitele Elánia a reportéra Mikuláše ze Slova se zde nevyskytují žádné známé postavy z jiných knih.

Recenze

8/10
Dívčí regiment

Hlavní postava příběhu Apoléna Zpěváčková se rozhodne, že za každou cenu najde svého bratra Pavla, který odešel do války a přivede ho zpět domů. Její jedinou možností je přestrojit se za muže a vstoupit do armády. Není však jedinou ženou, kterou něco podobného napadne.

Pratchett tentokrát opouští jak své zavedené postavy, tak i své běžně používané kulisy jako je Ankh-Morpork nebo Lancre. Vždy ve svých zeměplošských knihách použil alespoň jedno z toho (až na Malé bohy). V tomto románu se ocitneme v Borogravii, malé nevýznamné zemi, která je známá tím, že neustále bojuje s některým ze svých sousedů, a která jako jedinou víru vyznává boha Nugáta, známého tím, že si vymýšlí čím dál hloupější náboženská nařízení.

Pratchett si tedy za svůj cíl ke kritice tentokrát bere závažná témata – válku a náboženská dogmata. Už od začátku poukazuje na nesmyslnost války, která národ postupně vysává a ničí, kdy produktivní část společnosti odejde do války a není nikdo, kdo by se staral o hospodářství země. Tuto situaci pak nijak neusnadňuje ani církev, která tvrdě trestá prohřešky vůči náboženským nařízením, ať už jsou sebenesmyslnější.

Třetím důležitým tématem této knihy je pak feminismus, kdy Pratchett poukazuje na to, že ženy v armádě mohou být stejně schopné (nebo i lepší) jako muži, ale i stejně tvrdé a kruté. Tedy, že na pohlaví vlastně v tomhle pohledu nijak zvlášť nezáleží. Také zde poukazuje na těžký úděl žen, které neužívají stejných práv jako muži. To se odráží zejména na životním osudu Poly, která v Borogravii nemá jako žena právo vést hospodu bez dohledu muže. A to je také jedním z důvodů, proč se vydá hledat bratra. Jinou alternativou je totiž už jen možnost, že by se za někoho provdala. A to pro svobodomyslnou ženu jakou je Poly je naprosto vyloučené.

Příběh o neznámých hrdinech je pak opepřen postavami velitele Elánia a novináře Mikuláše ze Slova, kteří mají sice v celém příběhu malou, ale významnou roli.

Přestože považuji Podivný regiment za nejslabší z celé zeměplošské série, stále to je vtipné a zábavné, jak jsme u Pratchetta zvyklí. A na druhé přečtení mě kniha přece jen bavila více.

Od románu Noční hlídka je pak také vidět zřejmý Pratchettův přesun k vážněji pojatým tématům. Humor se sice z jeho zeměplošských knih nikdy nevytratil, ale již není tak významnou složkou příběhu.

Petr Čáp
15.04.2024