Malí bohové

ze série Samostatné

(hlasů: 6, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevSmall GodsMalí bohové
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání19921997
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství Talpress
Počet stran399
ISBN80-7197-084-0

Anotace

Bruta je vyvolený. Jeho Bůh k němu promluvil, i když se momentálně nacházel ve vtělení želvy. Bruta je prostý mladík. Neumí číst. Neumí psát. Umí vypěstovat skvělé melouny. Jeho potřeby jsou velmi skrovné. Chce svrhnout mocnou a zkorumpovanou církev. Chce zabránit strašlivé náboženské válce. Chce zabránit bezpráví páchanému na filozofovi, který se odvážil tvrdit, že proti všem církevním dogmatům Zeměplocha skutečně putuje vesmítem na hřbetě obrovské želvy. Nejvíc by si však Bruta přál, aby si jeho Bůh místo něho vyvolil někoho jiného. Rozhodně se tedy v třináctém díle Zeměplochy máte opět na co těšit.

Série

Informace o sérii

Samostatné

Mezi zeměplošskými romány je pouze pět knih, které nepatří do žádné konkrétní série a vždy se zde objeví hlavní postava, která nemá v jiném dalším zeměplošském románu významější roli.

Pyramidy sice začínají v Ankh-Morporku, kde sledujeme osudy Těpice, studenta cechu vrahů, ale když je zabit jeho otec faraon, je povolán zpátky do svého domova Mžilibaby, proslavené zejména stavbou pyramid. V jeho zemi však dojde k magické katastrofě a všechny ty stovky bohů, které v Mžilibabě uctívají, najednou ožijí a začnou mezi sebou soupeřit.

Pohyblivé obrázky se z větší části odehrávají ve Svatém lese (starodávně Holly Wood), kde se využívá nový vynález kinematografie. Ze známých postav se tu zejména objeví Kolík ASP a mluvící pes Gaspoda. Hlavní postavou je pak zkrachovalý studentský mág Viktor Grýnbaum, který touží stát se filmovým hercem, přestože o herectví vůbec nic neví a o filmu se doyvěděl teprve nedávno.

V románu Malí bohové se pak jednoduchý Bruta setká se svým bohem Omem. Om je však z nedostatku víry uvězněn v těle obyčejné želvy a jeho jediným pravověrným věřícím je právě Bruta. Om se tak s pomocí Bruty opět pokusí vydobít si víru svého lidu, který úpí pod tyranií Kvizice.

Pravda je pak o dalším průmyslovém odvětví, kdy se tentokrát jedná o vynález knihtisku. Hlavní postavou je Mikuláš ze Slova, který se rozhodne tisknout noviny. Má to o to těžší, že na rozdíl od svých konkurentů nechce tisknout výmysly a lži. Příběh se odehrává v Ankh-Morporku, takže se zde jako vedlejší postavy objevují ti, které můžete znát z jiných knih jako jsou členové městské hlídky, Patricij nebo Kolík ASP.

Podivný regiment se odehrává v Borogravii, v zemi, která vede další z mnoha nesmyslných válek, a o ne zcela normálním borogravském regimentu armády. Až na krátký štěk velitele Elánia a reportéra Mikuláše ze Slova se zde nevyskytují žádné známé postavy z jiných knih.

Recenze

10/10
Byl dříve bůh či člověk?

V této knize Pratchett paroduje náboženství, kdy spíše než že by zesměšňoval víru jako takovou, zesměšňuje náboženský fanatismus a poukazuje na pokrytectví náboženských pohlavárů. Řeší i to, jak lidé své náboženské vůdce slepě následují, a že co tito řeknou či udělají, považují za boží vůli, aniž by vyžadovali nějaké boží znamení.

Podíváme se tak do Omniánské říše, která má teokratický systém a svou víru zneužívá k tomu, aby napadala okolní země, které její víru nesdílejí. Sledujeme zde osudy Bruty, mladého a bezelstného chlapce, který pevně věří ve svého boha Oma, kdy postupně zjišťuje, že je nejspíš ve své víře osamocen. Zbytek lidí Omniánské říše totiž nevyznává Oma, ale vytvořený náboženský systém.

Po knize Pyramidy také znovu navštívíme Efebe, které je plné filozofů jako tomu bylo ve starověkém Řecku.

Díky tomu tak zde dochází ke střetu dvou velmi odlišných a polarizovaných civilizací. V jedné nejsou jeho obyvatelé zvyklý myslet za sebe, kdy za ně myslí církev. Ve druhé naopak myslí až přehnaně moc, kdy Pratchett dává jemně najevo, že ani to není tak docela prospěšné pro společnost jako takovou.

Kniha, zejména pak její závěr, pak mnohé čtenáře dovede k zamyšlení ohledně náboženství, kdy není podstatné, zda je čtenář věřícím či ateistou. Pratchett zde používá svůj oblíbený názor, že to lidé stvořili bohy, ne naopak. Pratchettův pohled na náboženství pak může urazit jen věřícího bez otevřené mysli a ochoty přijímat odlišné názory na víru jako takovou.

Petr Čáp
29.05.2023