Pyramidy

ze série Samostatné

(hlasů: 6, průměr: 4.3)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevPyramidsPyramidyPyramídy
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198919952008
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran333360
ISBN80-85609-69-X978-80-7197-306-5

Anotace

Není snadné být faraonem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. Neustále se vám zdá o sedmi hubených a sedmi tučných kravách, a k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Pak si ještě musíte poradit se všemi těmi vrahy, sfingami, dřevěnými koňmi, filozofy, svatými krokodýli, chodícími mumiemi, dravým stavitelem pyramid a s Hitem se supí hlavou, který je bohem všech neočekávaně příchozích. Přitom všecno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro mladé lidi a starobylý střed města.

Série

Informace o sérii

Samostatné

Mezi zeměplošskými romány je pouze pět knih, které nepatří do žádné konkrétní série a vždy se zde objeví hlavní postava, která nemá v jiném dalším zeměplošském románu významější roli.

Pyramidy sice začínají v Ankh-Morporku, kde sledujeme osudy Těpice, studenta cechu vrahů, ale když je zabit jeho otec faraon, je povolán zpátky do svého domova Mžilibaby, proslavené zejména stavbou pyramid. V jeho zemi však dojde k magické katastrofě a všechny ty stovky bohů, které v Mžilibabě uctívají, najednou ožijí a začnou mezi sebou soupeřit.

Pohyblivé obrázky se z větší části odehrávají ve Svatém lese (starodávně Holly Wood), kde se využívá nový vynález kinematografie. Ze známých postav se tu zejména objeví Kolík ASP a mluvící pes Gaspoda. Hlavní postavou je pak zkrachovalý studentský mág Viktor Grýnbaum, který touží stát se filmovým hercem, přestože o herectví vůbec nic neví a o filmu se doyvěděl teprve nedávno.

V románu Malí bohové se pak jednoduchý Bruta setká se svým bohem Omem. Om je však z nedostatku víry uvězněn v těle obyčejné želvy a jeho jediným pravověrným věřícím je právě Bruta. Om se tak s pomocí Bruty opět pokusí vydobít si víru svého lidu, který úpí pod tyranií Kvizice.

Pravda je pak o dalším průmyslovém odvětví, kdy se tentokrát jedná o vynález knihtisku. Hlavní postavou je Mikuláš ze Slova, který se rozhodne tisknout noviny. Má to o to těžší, že na rozdíl od svých konkurentů nechce tisknout výmysly a lži. Příběh se odehrává v Ankh-Morporku, takže se zde jako vedlejší postavy objevují ti, které můžete znát z jiných knih jako jsou členové městské hlídky, Patricij nebo Kolík ASP.

Podivný regiment se odehrává v Borogravii, v zemi, která vede další z mnoha nesmyslných válek, a o ne zcela normálním borogravském regimentu armády. Až na krátký štěk velitele Elánia a reportéra Mikuláše ze Slova se zde nevyskytují žádné známé postavy z jiných knih.

Recenze

7/10
No tě pic!

Příběh začíná v Ankh-Morporku, kde Těpic, syn faraona Mžilibaby, studuje v cechu vrahů. Vyprávění o tom, jak se v tomhle cechu žije, je vrcholem celé knihy. To je jedním z negativ knihy, protože mít to nejzábavnější přečtené na prvních 50 stranách románu je pak trochu zklamání.

Následně sledujeme osudy Těpice, který se vydává do své země, aby se zde stal dalším z řady faraonů. O tohle privilegium sice nestojí, ale snaží se ctít své povinnosti.

Román paroduje zejména starý Egypt a mnohočetnost starých náboženství, ale na rozdíl od Soudných sester, kde byl silný příběh, se zde Pratchett opět vrací k vyprávění ve stylu poslepovaných gagů, jak tomu bylo u prvních knih.

Z Ankh-Morporku a cechu vrahů se tak přesunujeme do pouštní země pyramid a nespočet bohů, abychom se pak přesunuli do země filosofů parodujících pro změnu starověké Řecko.

Pokud jste si užili i příběhově slabé romány jako je Barva kouzel nebo Magický prazdroj, tak se vám budou líbit i Pyramidy. Jestliže dáváte přednost silnějšímu příběhu, tak si spravíte chuť až další zeměplošskou knihou v řadě Stráže! Stráže!

Postava Těpice je jednou z nejméně výrazných hlavních postav zeměplošských knih. Hůře na tom je snad jen Viktor Grýnbaum z Pohyblivých obrázků. I tak si fanoušci Pratchetta čtením Pyramid užijí další velkou dávku humoru, zejména pokud jsou znalí egyptské starodávné kultury a období řeckých filozofů.

Petr Čáp
02.12.2022