Čaroprávnost

ze série Čarodějky

(hlasů: 8, průměr: 4.5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČeskySlovensky
NázevEqual RitesČaroprávnostČarovné práva
AutorTerry PratchettTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan KantůrekVladislav Gális
Rok vydání198719942005
VydavatelVictor Gollancz Ltd.Nakladatelství TalpressNakladatelství Talpress
Počet stran271272
ISBN80-85609-54-180-7197-255-X

Anotace

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk.

Série

Informace o sérii

Čarodějky

Čaroprávnost je první knihou, kde se objeví čarodějka Bábi Zlopočasná. Ta se rozhodne, že vezme vesnickou dívku Esk do Ankh-Morporku, aby zde studovala na Neviditelné univerzitě. Jedinou potíží je, že na mágské univerzitě ženy studovat nesmí. Bábi by nikdy nepoužila slovo feminismus, ale je schopná použít jiných tvrdých slov i předmětů, aby dosáhla svého.

Bábi Zlopočasná v Soudných sestrách vystupuje již jako přísnější a panovačnější čarodějka. Společnost jí dělají další dvě čarodějky. Stařenka Oggová je na rozdíl od Bábi veselá a společenská, kdy má kolem sebe početný rodinný klan Oggů, o jehož rozšíření se sama značně zasloužila. Magráta Česneková je mladá čarodějka, takže dává velký důraz na symboliku a rituály. Je nezkušená a naivní. Tyto čarodějky tvoří magické trio panna, matka, stařena. Jistě si sami domyslíte, která je která.

V Soudných sestrách čarodějky usilují o to, aby ochránily mladého dědice trůnu, zatímco byl jeho otec král zavražděn, a dosadily ho na trůn, na kterém sedí vrah krále. Tato trojice se v Čarodějkách na cestách vydá do velmi vzdáleného města Genova. Důvodem je, že Magráta zdědila hůlku kmotřičky sudičky a je rozhodnuta zachránit před zlým osudem svou kmotřenku. V tom se jim však snaží zabránit zlá sudička.

Po příjezdu z Genovy si má Magráta vzít krále Lancre, se kterým je zasnoubena. Toto malé horské království však ohrožuje elfí královna, která by ráda rozšířila své království. A tak se čarodějky musí v Dámách a pánech s touto hrozbou vypořádat.

Magráta po svatbě s králem opouští dvojici čarodějek kvůli svým vladařským povinostem. Bábi a Stařence tak nezbývá nic jiného, než si najít novou společnici. Jediná vhodná kandidátka však odjela do Ankh-Morporku, protože jejím snem bylo stát se operní pěvkyní. Bábi a Stařenka však jsou rozhodnuty tuto dívku přesvědčit, co je pro ni nejlepší, a proto se v Maškarádě vydávají společně na cestu do největšího města Zeměplochy. Svou adeptku, Anežku Nulíčkovou, nakonec za pomoci hlavologie přesvědčí, že je pro ni vhodnější stát se čarodějkou, a vrátí se s ní zpátky do Lancre.

Král a královna Lancre později do svého království pozvou upíry na oslavu narození jejich syna, protože jsou toho názoru, že by bylo neslušné je nepozvat. V Carpe jugulum tak celkem čtyři čarodějky svedou boj s nebezpečnými upíry a nakonec je vyženou ze svého království.

Recenze

9/10
Magie a feminismus

Do češtiny těžko přeložitelný originální název této knihy Equal Rites je důležitou slovní hříčkou. Kostrbatě by se dal tento název přeložit jako „Vyrovnané obřady“, což však pomíjí, že slovo „rites“ se vyslovuje podobně jako anglické slovo „rights“, tedy právo myšlené ve smyslu soudnictví. Anglickým čtenářům tedy dříve dojde, co se pod tímto názvem ukrývá – rovnoprávnost.

V tomto případě se jedná o rovnoprávnost v magii mezi magií čarodějek a magií mágů, tedy tradičnímu soupeření mezi muži a ženy, kdy se muži běžně vyvyšují nad ženy, jen s tím rozdílem, že je zde mužský šovinismus předváděn na magické univerzitě. Nepřekvapí tedy, že tento díl Zeměplochy je značně feministický.

V této knize se poprvé setkáváme s Bábi Zlopočasnou. Jedná se o čarodějku z Beraních hor, která je postavena před obtížný úkol – vychovat dívku Eskarínu Kovářovou jako mága. Při svém narození totiž dostala do vínku schopnosti, které měly být určeny pro opačné pohlaví. Bábi jí tak sama nedokáže pomoci, protože čarodějky čerpají magickou moc ze země a používají ji jinak, než technologičtí mužští mágové na magické univerzitě.

Problémem však je, že magická univerzita, kde se mágové učí ovládat své schopnosti, je ve vzdáleném velkoměstě Ankh-Morpork. Druhým problémem je, že na univerzitě nemohou studovat ženy. Takovou diskriminaci si však Bábi nenechá jen tak líbit, a tak dojde ke střetu, jak mezi nejmocnějšími praktikanty magie na Zeměploše, tak i mezi mužem a ženou, kdy ani jeden není navyklý komukoliv ustupovat.

Přestože jde o první román s Bábi Zlopočasnou, nejedná se o tu Bábi, kterou byste mohli znát ze série o Čarodějkách začínající Soudnými sestrami. Sice i zde má Bábi Zlopočasná své běžné vlastnosti jako je arogance, přísnost a nesmlouvavost, ale ne v takové intenzitě. Více zde na povrch vyplouvá její dobrota, která je později skryta právě za tyto její výrazné vlastnosti. Čtenář však může tuto odlišnost považovat za důsledek toho, že se Bábi v pozdější době ještě více zatvrdila vůči ostatním. Lze tedy říct, že Bábi zde není o moc odlišná od té pozdější verze Bábi Zlopočasné, přestože zde má i špetku dobrotivosti své kolegyně Stařenky Oggové, která se poprvé objeví až v Soudných sestrách.

Příběhově je Čaroprávnost  v porovnání s jinými Zeměplochami o něco slabší, což vyrovnává zajímavým tématem a velkou dávkou humoru.

Petr Čáp
05.06.2022