Carpe Jugulum

ze série Čarodějky

(hlasů: 6, průměr: 4.8)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevCarpe JugulumCarpe Jugulum
AutorTerry PratchettTerry Pratchett
Autor obálkyJosh KirbyJosh Kirby
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání19982000
VydavatelDoubleday a division of Transworld Publishers Ltd.Nakladatelství Talpress
Počet stran439
ISBN80-7197-145-6

Anotace

Magráta s Verencem mají dceru a připravují velkou oslavu k jejímu křtu. Na oslavu jsou pochopitelně pozvány i čarodějky – Bábi, Stařenka a Anežka Nulíčková. Bábino pozvání ukradnou straky a Bábi, která se cítí tímto domnělým přehlédnutím uražena, se rozhodne opustit Lancre, protože dojde k názoru, že už ji ostatní čarodějky nepotřebují. Na obřad dorazí poslední hosté, rodina upírů z Überwaldu. Chtějí získat Lancre, chtějí, aby se jeho obyvatelé stali jejich služebníky… a potravou. Jsou strašliví, protože se zdá, že nemají žádné zábrany a nedají se zastavit.

Série

Informace o sérii

Čarodějky

Čaroprávnost je první knihou, kde se objeví čarodějka Bábi Zlopočasná. Ta se rozhodne, že vezme vesnickou dívku Esk do Ankh-Morporku, aby zde studovala na Neviditelné univerzitě. Jedinou potíží je, že na mágské univerzitě ženy studovat nesmí. Bábi by nikdy nepoužila slovo feminismus, ale je schopná použít jiných tvrdých slov i předmětů, aby dosáhla svého.

Bábi Zlopočasná v Soudných sestrách vystupuje již jako přísnější a panovačnější čarodějka. Společnost jí dělají další dvě čarodějky. Stařenka Oggová je na rozdíl od Bábi veselá a společenská, kdy má kolem sebe početný rodinný klan Oggů, o jehož rozšíření se sama značně zasloužila. Magráta Česneková je mladá čarodějka, takže dává velký důraz na symboliku a rituály. Je nezkušená a naivní. Tyto čarodějky tvoří magické trio panna, matka, stařena. Jistě si sami domyslíte, která je která.

V Soudných sestrách čarodějky usilují o to, aby ochránily mladého dědice trůnu, zatímco byl jeho otec král zavražděn, a dosadily ho na trůn, na kterém sedí vrah krále. Tato trojice se v Čarodějkách na cestách vydá do velmi vzdáleného města Genova. Důvodem je, že Magráta zdědila hůlku kmotřičky sudičky a je rozhodnuta zachránit před zlým osudem svou kmotřenku. V tom se jim však snaží zabránit zlá sudička.

Po příjezdu z Genovy si má Magráta vzít krále Lancre, se kterým je zasnoubena. Toto malé horské království však ohrožuje elfí královna, která by ráda rozšířila své království. A tak se čarodějky musí v Dámách a pánech s touto hrozbou vypořádat.

Magráta po svatbě s králem opouští dvojici čarodějek kvůli svým vladařským povinostem. Bábi a Stařence tak nezbývá nic jiného, než si najít novou společnici. Jediná vhodná kandidátka však odjela do Ankh-Morporku, protože jejím snem bylo stát se operní pěvkyní. Bábi a Stařenka však jsou rozhodnuty tuto dívku přesvědčit, co je pro ni nejlepší, a proto se v Maškarádě vydávají společně na cestu do největšího města Zeměplochy. Svou adeptku, Anežku Nulíčkovou, nakonec za pomoci hlavologie přesvědčí, že je pro ni vhodnější stát se čarodějkou, a vrátí se s ní zpátky do Lancre.

Král a královna Lancre později do svého království pozvou upíry na oslavu narození jejich syna, protože jsou toho názoru, že by bylo neslušné je nepozvat. V Carpe jugulum tak celkem čtyři čarodějky svedou boj s nebezpečnými upíry a nakonec je vyženou ze svého království.

Recenze

10/10
Hrůza a děs v Lancre

Tenhle zeměplošský díl je věnován hororům, zejména těm upírským. Je neobvyklý tím, že humor zde střídají temné scény. V předchozích dílech se sice stávalo, že se špatné věci děly nevinným lidem, ale zpravidla to netrvalo moc dlouho a zase jste se mohli smát. Tady vás v některých částech přejde smích na delší dobu. Zejména ze scény z Povranovce, kam se upíři zajdou v jednu chvíli nasvačit, vyvěrá spousta bezútěšnosti, čeho všeho se lidé musí vůči sobě dopouštět, aby přežili jako celek. Na druhou stranu u té samé scény pak lze také pozorovat, že stačí jen malé popostrčení, aby se z ovcí stali vlci.

Tento poslední díl z podsérie o čarodějkách je vyvrcholením celé této podsérie. Hlavním důvodem je, že se zde poodkrývá pozlátko Bábi Zlopočasné. Uvědomíte si, že přestože se jedná o legendární čarodějku, které se všichni bojí, zároveň se jedná o starou paní, která má své hranice, ať už se jedná o její city, nebo o její fyzickou odolnost. I přes tato omezení je však osobou, která se nikdy nevzdává a vždy se snaží najít cestu, jak porazit i někoho mocnějšího, než je ona sama. Naštěstí ovládá tu nejmocnější magii vůbec – hlavologii.

Kromě temné stránky knihy, je tu ale i obvyklý pratchettovský humor. Poprvé se tu tak můžete setkat se skřítčím národem Nac Mac Fíglů připomínající hospodu plnou ožralých Skotů, mluvící řečí podobající se nejvíce moravskému hantecu. Neméně zábavná je nová čarodějka Anežka Nulíčková, která se často dostává do hádky se svým druhým alter egem Perditou. Zajímavá je i Magráta v roli matky a královny, nebo Stařenka Oggová vzdorující hrozbě, že by se v triu čarodějek stala „tou třetí“. Velmi zajímavou novou postavou je Igor, sluha upírů, který se těžko smiřuje s tím, že jeho upíří vládci opovrhují tradicemi a snaží se zavést novoty.

Je ironií, že tento román v zeměplošské sérii plné humoru a smíchu si zasluhuje být umístěn někde na nejvyšších příčkách kvality, když se zároveň jedná o nejtemnější zeměplošský příběh.

Petr Čáp
27.11.2023