Víte, že?

Smrť a hra v šachy

KDE JSI?
V holi.
Smrť se opřel o kosu a povzdechl si.
TO JE HLOUPOST. MOHL BYCH TĚ Z NÍ VELMI SNADNO VYSEKAT.
Jenže bys při tom musel zničit hůl, pokračoval Faktradicův hlas a Smrť v něm zřetelný uslyšel jásavý tón. A když ji teď dítě přijalo, zničil bys s ní i dítě. A to nemůžeš udělat, protože bys narušil předurčené osudy. To je mé poslední kouzlo. Řekl bych, že se mi dost povedlo.
Smrť opatrně strčil do hole. Zapraskala a po jejím povrchu přeběhly jiskřičky.
Bylo to zvláštní, ale necítil skoro žádnou zlost. Zlost je emoce, k emocím potřebujete nervy a žlázy, a ty Smrťovy chyběly, takže se dokázal rozčilit jen ve velmi ojedinělých případech, a to ho muselo něco opravdu hodně rozpumpovat. Cítil se však poněkud dotčen. Znovu si povzdechl. Lidé na něj podobné věci zkoušeli od nepaměti. Na druhé straně bylo docela zajímavé pozorovat jejich snažení a tenhle pokus byl aspoň o něco originálnější než ty věčné sudy, kouzelné stoličky a šachové hry, které Smrť nenáviděl, protože nebyl s to zapamatovat si, jak táhne kůň.
Magický prazdroj

Narážka na černobílý film švédského režiséra Ingmara Bergmana Sedmá pečeť z roku 1957. Ve filmu se středověký rytíř Antonius Block při svém putování setká se Smrtí, se kterou pak hraje o svůj život v šachy. Tato hra o život se prolíná celým dějem filmu a Smrt zde s rytířem probírá víru v boha. Block totiž v boha přestal věřit, když všude viděl jenom smrt a zkázu.

Tento film je velmi známý a byl využit například i ve filmu Poslední akční hrdina s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli, kde z plátna, kde zrovna promítali Sedmou pečeť, vystoupí samotná Smrt (či Smrť).

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

12.08.2024
Petr Čáp

Ze stejné knihy...