Trémon seděl ve své chladné univerzitní pracovně a pracně se prokousával knihou. Pohyboval rty a sledoval prstem řádky neznámého prastarého písma. Dočetl se, že Velká pyramida z Tsortu, jejíž umístění na tváři Zeměplochy bylo už po mnoho staletí zahaleno tajemstvím, byla postavena z jednoho milionu tří tisíc a deseti vápencových bloků. Psalo se tam, že při stavbě zahynulo deset tisíc otroků. Dozvěděl se, že pyramida skrývala bludiště tajných chodeb, jejichž stěny byly ozdobeny nápisy zachycujícími destilovanou moudrost mudrců Tsortu. Užasl nad tím, že součet její výšky a délky dělený polovinou šířky se rovná přesně číslu 1,67563, což je téměř na chlup 1 237,98712567 násobek rozdílu vzdálenosti Zeměplochy od Slunce a váhy malého pomeranče. Dočetl se i to, že se pyramida budovala celých šedesát let. V duchu si pomyslel, jestli to nebylo trochu moc povyku jenom proto, aby si mohl někdo nabrousit žiletky.
– Lehké fantastično
Od poloviny 20. století se začali o egyptské pyramidy zajímat nejen archeologové, ale také různí záhadologové, kteří u pyramid „objevovali“ různé magické či nadpřirozené schopnosti.
Například tvrdili, že pyramidy vyzařují energii, která má za následek, že když vložíte do pyramidy ovoce, to rychleji zraje a stává se chutnějším. Léčivé byliny pak mají větší léčivé schopnosti, bakterie a viry v pyramidě nepřežijí apod. Zvířata, která se do pyramidy dostanou a zemřou zde, tak se nerozkládají, ale mumifikují. To je i údajný důvod, proč se do pyramid měli podle nich ukládat zemřelí, aby jejich schránky zde vydržely věčně neporušené. Pokud strávíte nějakou dobu v pyramidě, má to mít úžasné léčivé účinky na váš organismus – léčit psychické potíže, infekční nemoci, dokonce i rakovinu.
Čech Ing. Karel Drbal se dokonce světoznámě proslavil svým objevem, že když vložíte žiletku do pyramidy, tak se vám po nějaké době naostří. Tento vynález si dokonce v roce 1959 nechal patentovat.
Další Čech Václav Blažejovský pak vyrábí a prodává pyramidy, které se až nápadně podobají kuželovitým čepičkám, tak oblíbených zejména u Američanů při různých oslavách. Ani by nikoho nepřekvapilo, kdyby se dozvěděl, že právě tvar těchto slavnostních čepiček vlastně může za to, že bývají lidé při oslavách tak šťastní.
Světově nejznámějším záhadologem se však v tomto směru stal Erich von Däniken, který o pyramidách vydal mnoho knih. Jeho hlavní myšlenkou je, že za stavbu egyptských pyramid jsou odpovědní mimozemští návštěvníci. Nejspíš této jeho teorii můžeme vděčit za vznik filmu (a seriálu) Hvězdná brána. Můžeme tedy říct, že i z nevědecky podložených teorií může občas vzniknout něco pozitivního.
K Pratchettovým narážkám ohledně překvapivých čísel spojených s pyramidami jen krátce o Cheopsově pyramidě:
Základna pyramidy je 230 x 230 metrů, což je miliardtina vzdálenosti Marsu od Slunce. Faktem je, že pyramida byla údajně původně na každé straně o dva metry větší, takže její původní základna byla 234 x 234 metrů. Dalším poznatkem je, že Mars je od Slunce vzdálen od 206 do 249 miliónů kilometrů. To je slušný rozptyl, do kterého se egyptští stavitelé museli trefit, pokud chtěli.
Výška stavby činila 146,59 metrů, což je miliardtina vzdálenosti Země od Slunce. Stejně jako u Marsu, i zde je určitý rozptyl vzdálenosti Země od Slunce, a to od 147 do 152 miliónů kilometrů. Naopak je zde zase problém, že pyramida je v současnosti o cca 9 metrů nižší, než byla.
Vydělíme-li obvod pyramidy dvojnásobkem její výšky, dostaneme číslo pí. Nevyjde, a to proto, že původní velikost pyramidy byla přibližně 234 metrů na šířku a 148 na výšku. Výsledek pak není číslo pí. Ale i při rovnici beroucí výše uvedené počty je výsledek takový: 146,59*2/(230×4) = 0,3186. Pokud bychom použili čísla s původní velikostí pyramidy, pak vznikne tento výpočet: 146,59*2/(234×4) = 0,3132. I kdybychom vzali v potaz, že se tato čísla blíží číslu 0,3141, pak nutno podotknout, že pí je 3,141, tedy o desetinou čárku jinde. Je to asi tak jako byste říkali, že čísla 2 a 25 jsou fakticky to samé.
Hmotnost pyramidy se odhaduje na 5,97 miliónu tun. Když toto číslo vynásobíte 1021, dostanete hmotnost Země. Není co dodat.
Asi se není co divit, že Pratchett si z této teorie o pyramidách v číslech dělal legraci.
O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.