Víte, že?

Hrachor a octomilky

Genetické výzkumy na Zeměploše skončily v raném stadiu. Došlo k tomu v době, když se mágové pokusili o zkřížení tak známých živých objektů, jako jsou ovocné mušky a hrachor. Jak je vidět, základ genetiky jim evidentně poněkud unikal. Výsledný jedinec - podivná zelená věc tvaru lusku, která pronikavě bzučela - vedl krátký a smutný život, který zanedlouho ukončil kolemjdoucí pavouk. Magický prazdroj

Gregor Johann Mendel, český biolog a opat augustiniánského Starobrněnského kláštera, se proslavil tím, že právě v těchto zahradách v letech 1856 – 1863 pěstoval hrách, který různě křížil. Díky tomu je považován za zakladatele genetiky, kdy na základě tohoto křížení jako první vyslovil základní zákony dědičnosti. V roce 1869 byl zvolen viceprezidentem Přírodovědeckého spolku v Brně.

Ovocné mušky, neboli octomilky, jsou oblíbeným testovacím živočichem, protože se snadno chovají i rozmnožují. Výzkumem octomilek se proslavil Thomas Hunt Morgan, americký biolog, podle kterého byla pojmenována jednotka měření genetické vzdálenosti (centimorgan). Zformuloval své vlastní zákony dědičnosti, což nakonec vedlo k tomu, že v roce 1933 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

O článku můžete diskutovat na naší facebookové stránce Zeměplocha a KTP.

09.09.2024
Petr Čáp

Ze stejné knihy...