Mapa Zeměplochy

ze série Mapa

(hlasů: 3, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
AnglickyČesky
NázevThe Discworld MappMapa Zeměplochy
AutorTerry Pratchett, Stephen BriggsTerry Pratchett, Stephen Briggs
IlustraceStephen BriggsStephen Briggs
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání19951996
VydavatelCorgi BooksNakladatelství Talpress
Počet stran35
ISBN80-7197-063-8

Anotace

Říkali, že je to neproveditelné. Nuže, my jsme to provedli, a tak jim znovu dokázali, že se mýlili. Po mnoha letech podrobných výzkumů, mazaně uskutečněných ve stejném počtu minut, má Zeměplocha konečně svoji mapu. Obsahuje i popis zaznamenaných a historicky doložených expedic nejproslulejších zeměplošských cestovatelů a objevitelů, jako byli: genarál sir Roderick O´Mezeney, Lars Larssynovec, Chalamada Jones, lady Alice Trouffalová, Pasák z Quirmu a samozřejmě i Břichoš Jura zvaný Omrza. Jejich cesty měly pro Zeměplochu osudový (i když častěji spíše osudný) význam.

Ti kdož cestují kruhovým světem tady mají všechno jako na dlani: od Klače k horám Beraní hlavy, od Cori Celesti ke Kruhovému moři, od Genovy po Brmbrmduc. Velká města jako Pseudopolis, Al Kali a samozřejmě Ankh-Morpork jsou umístěna s neskonalou péčí a láskou na mapě tohoto světa, který na svém krunýři unáší vesmírem Velká A´Tuin.

Série

Informace o sérii

Mapa

Zeměplocha se stala tak propracovaným světem, že bylo jen otázkou času, než se objeví nějaké mapy. O jejich vytvoření se zasloužil zejména Stephen Briggs s pomocí Terryho Pratchetta, který také pro tyto mapy napsal pár stránek.

Nejprve byla vytvořena velmi podrobná mapa Ankh-Morporku, snad nejpodrobnější mapa ze všech možných fiktivních světů zaplněná ulicemi a náměstími, které všechny nesou vlastní názvy. Všechny tyto názvy pak byly vyčerpávající prací Jana Kantůrka přeloženy do češtiny. Mapa také obsahuje rejstřík očíslovaných významných míst jako jsou třeba cechy nebo strážnice.

Následovala mapa Zeměplochy, která se nesnaží být tak přesná a podrobná jako mapa Ankh-Morporku, ale o to více si s níStephen Briggs pohrál po vizuální stránce.

Třetí v řadě byla vytvořena mapa Lancre, tedy části Zeměplochy, která je po Ankh-Morporku tou nejvýznamější. Tuto mapu ve spolupráci Stephena Briggse nakreslil Paul Kidby, autor obálek zeměplošských románů. I zde byl více kladen důraz na uměleckou stránku věci, než na podrobné detaily.

Poslední mapou je pak Smrťova říše, která je spíše nádherným zobrazením Smrťovi dimenze, ve které přebývá, než mapou v pravém slova smyslu.