kniha ze série Mapa

Ulice Ankh-Morporku

(hlasů: 3, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevThe Streets of Ankh-MorporkUlice Ankh-Morporku
AutorTerry Pratchett, Stephen BriggsTerry Pratchett, Stephen Briggs
IlustraceStephen BriggsStephen Briggs
PřekladJan Kantůrek
Rok vydání19931996
VydavatelCorgi BooksNakladatelství Talpress
Počet stran
ISBN80-7197-063-6

Anotace

Ankh-Morpork! Město tisíce překvapení (jak praví cestovní příručka cechu obchodníků)! Obsahuje tisíce lidských životů. I když některé z nich, pokud se omylem pustí nevhodnou uličkou, někdy jen velmi krátce.

Město oslavované v knihách Terryho Pratchetta o Úžasné Zeměploše bylo poprvé s úzkostlivou pečlivostí zmapováno. Najdete tam všechna známá místa – od Neviditelné univerzity ke Stínovu, od hlavních orientačních bodů, jako je palác Patricije, k méně známým – é – dírám, jako je Muzeum trpasličího chleba v Kolotoční ulici. Prohlédněte si proslulé ulice a uličky, po nichž kráčelo tolik hrdinů a někteří z nich velmi rychle!

Jak by řekl přední zeměplošský podnikatel Kolík A.S.P.: “Za tuhle cenu? Tutovka!” Ať se picnem.

Série

Informace o sérii

Mapa

Zeměplocha se stala tak propracovaným světem, že bylo jen otázkou času, než se objeví nějaké mapy. O jejich vytvoření se zasloužil zejména Stephen Briggs s pomocí Terryho Pratchetta, který také pro tyto mapy napsal pár stránek.

Nejprve byla vytvořena velmi podrobná mapa Ankh-Morporku, snad nejpodrobnější mapa ze všech možných fiktivních světů zaplněná ulicemi a náměstími, které všechny nesou vlastní názvy. Všechny tyto názvy pak byly vyčerpávající prací Jana Kantůrka přeloženy do češtiny. Mapa také obsahuje rejstřík očíslovaných významných míst jako jsou třeba cechy nebo strážnice.

Následovala mapa Zeměplochy, která se nesnaží být tak přesná a podrobná jako mapa Ankh-Morporku, ale o to více si s níStephen Briggs pohrál po vizuální stránce.

Třetí v řadě byla vytvořena mapa Lancre, tedy části Zeměplochy, která je po Ankh-Morporku tou nejvýznamější. Tuto mapu ve spolupráci Stephena Briggse nakreslil Paul Kidby, autor obálek zeměplošských románů. I zde byl více kladen důraz na uměleckou stránku věci, než na podrobné detaily.

Poslední mapou je pak Smrťova říše, která je spíše nádherným zobrazením Smrťovi dimenze, ve které přebývá, než mapou v pravém slova smyslu.