kniha ze série Mapa

Turistický průvodce po Lancre

(hlasů: 3, průměr: 5)

Hodnocení členů KTP
Koupit na talpress.cz
AnglickyČesky
NázevA Tourist Guide To LancreTuristický průvodce po Lancre
AutorTerry Pratchett, Stephen BriggsTerry Pratchett, Stephen Briggs
IlustraceStephen Briggs, Paul KidbyStephen Briggs, Paul Kidby
PřekladPetr Čáp, Lenka Weingartová
Rok vydání19982006
VydavatelCorgi BooksNakladatelství Talpress
Počet stran
ISBN80-7197-311-4

Anotace

Není jen pouhým dechberoucím uměleckým zobrazením Lancre, ale také zajímavou informační brožurkou o dalším zeměplošském… eh… pitoreskním království.

Žijí zde Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Lancre tedy těžko může být obyčejné místo, že?

Zeměplochou protéká mnoho magie a velká část jí skončí v Lancre, nejvýznamějším království hor Beraní hlavy. Mezi Überwaldem a Velrybí zátokou, Krajem oktarínové trávy a Protisměrným oceánem leží nejnebezpečnější a nejúžasnější krajina na Zeměploše. Hory Beraní hlavy zásobují Zeměplochu největším množstvím mágů a čarodějek. Listí stromů v těcho horách se občas hýbe i za úplného bezvětří. Kameny si večer vyrážejí na procházku. Místy se zdá, že sama země ožila.

Mapa může být jen dvourozměrná, ale když se pozorně podíváte, uvidíte, že se s tím snaží bojovat.

Série

Informace o sérii

Mapa

Zeměplocha se stala tak propracovaným světem, že bylo jen otázkou času, než se objeví nějaké mapy. O jejich vytvoření se zasloužil zejména Stephen Briggs s pomocí Terryho Pratchetta, který také pro tyto mapy napsal pár stránek.

Nejprve byla vytvořena velmi podrobná mapa Ankh-Morporku, snad nejpodrobnější mapa ze všech možných fiktivních světů zaplněná ulicemi a náměstími, které všechny nesou vlastní názvy. Všechny tyto názvy pak byly vyčerpávající prací Jana Kantůrka přeloženy do češtiny. Mapa také obsahuje rejstřík očíslovaných významných míst jako jsou třeba cechy nebo strážnice.

Následovala mapa Zeměplochy, která se nesnaží být tak přesná a podrobná jako mapa Ankh-Morporku, ale o to více si s níStephen Briggs pohrál po vizuální stránce.

Třetí v řadě byla vytvořena mapa Lancre, tedy části Zeměplochy, která je po Ankh-Morporku tou nejvýznamější. Tuto mapu ve spolupráci Stephena Briggse nakreslil Paul Kidby, autor obálek zeměplošských románů. I zde byl více kladen důraz na uměleckou stránku věci, než na podrobné detaily.

Poslední mapou je pak Smrťova říše, která je spíše nádherným zobrazením Smrťovi dimenze, ve které přebývá, než mapou v pravém slova smyslu.